«ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև հրադադարը կարող է երկարաձգվել 45-60 օրով»․ Ֆիդան
Եթե ​​ԱՄՆ-ն և Իրանը համաձայնության գան, հրադադարը կարող է երկարաձգվել 45-60 օրով։ Anadolu-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանը։
«Եթե նայենք հիմնական թեմաներին, որոնք ներկայումս քննարկվում են, ապա տեխնիկական տեսանկյունից իրատեսական չէ ակնկալել, որ դրանք 15 օրվա ընթացքում վերջնականապես կհամաձայնեցվեն և կստորագրվեն համապարփակ համաձայնագրի տեսքով։
Եթե կողմերը հասնեն լավ առաջընթացի, օրակարգում կարող է ներառվել հրադադարի լրացուցիչ ժամկետ՝ հնարավոր է 45 կամ նույնիսկ 60 օր, որպեսզի բանակցությունները շարունակվեն և խնդիրները հնարավոր լինի լուծել այդ ժամանակահատվածում»,- նրա խոսքերը մեջբերում է լրատվամիջոցը։

Понедельник, 13 Апреля, 2026 года, 14:32
«Если посмотреть на основные темы, которые в настоящее время обсуждаются, то с технической точки зрения нереалистично ожидать, что они будут окончательно согласованы и подписаны в виде всеобъемлющего соглашения в течение 15 дней.
Если стороны добьются хорошего прогресса, в повестку дня может быть включен дополнительный период прекращения огня — возможно, 45 или даже 60 дней — чтобы переговоры могли продолжаться и проблемы могли быть решены в течение этого времени», - приводит его слова агентство.