«Բանակցություններում իրանական պատվիրակությունը կգլխավորի Իրանի խորհրդարանի խոսնակը»․ #ISNA
Միացյալ Նահանգների հետ բանակցություններում իրանական պատվիրակությունը կգլխավորի Իրանի խորհրդարանի խոսնակ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆը, հաղորդում է ISNA-ն։
Լրատվամիջոցի հաղորդմամբ՝ ԱՄՆ պատվիրակությունը կգլխավորի ԱՄՆ փոխնախագահ Ջ.Դ. Վենսը։ Ավելի վաղ Վենսի հնարավոր մասնակցության մասին հաղորդել էին նաև այլ լրատվամիջոցներ։
Մինչդեռ Tasnim-ի հաղորդմամբ՝ Իրանը դեռ վերջնական որոշում չի կայացրել, թե ով կգլխավորի իրանական պատվիրակությունը։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը պատրաստակամություն էր հայտնել բանակցել Թեհրանի կողմից ներկայացված առաջարկների հիման վրա և հայտարարել էր, որ երկու շաբաթով կդադարեցնի Իրանի դեմ հարվածները։ Իրանն ու Իսրայելը նույնպես համաձայնել են դադարեցնել հարվածները։
ԱՄՆ-ն և Իրանը, սպասվում է, որ բանակցությունների առաջին փուլը կանցկացնեն ապրիլի 10-ին Պակիստանի մայրաքաղաքում։

Спикер парламента Ирана станет главным переговорщиком в диалоге с США
Спикер иранского парламента Мохаммад Багер Галибаф станет главным переговорщиком в диалоге с США, сообщает в среду агентство ИСНА.
"Корреспондент ИСНА выяснил, что главой иранской делегации на переговорах в пятницу будет спикер иранского парламента Мохаммад Багер Галибаф", - пишет агентство.
По его данным, американскую делегацию возглавит вице-президент США Джей Ди Вэнс. Ранее о возможном участии Вэнса сообщали и другие СМИ.
ИСНА отмечает, что предложение Тегерана по завершению конфликта, состоящее из 10 пунктов, помимо вопросов ядерной программы и безопасности на Ближнем Востоке, затрагивает отмену прямых и вторичных санкций против Ирана.
Ранее президент США Дональд Трамп выразил готовность к переговорам на основе переданных Тегераном предложений и заявил, что приостановит на две недели удары по Ирану. В Иране и Израиле также согласились приостановить удары.
Ожидается, что США и Иран проведут первый раунд переговоров 10 апреля в столице Пакистана Исламабаде.