«Եթե Զելենսկին հիմա չգնա խաղաղության, հետո գինն ավելի բարձր կլինի»․ Պեսկով
Ռուսաստանը հստակ ձևակերպված նախաձեռնություն չի նկատել Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու՝ Սուրբ Զատկի տոներին հրադադարի մասին հայտարարություններում։ Այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«Մենք ևս մեկ անգամ կրկնում ենք՝ Զելենսկին պետք է պատասխանատվություն ստանձնի և համապատասխան որոշումներ կայացնի, որպեսզի մենք գնանք խաղաղության, այլ ոչ թե հրադադարի»,- ասել է նա։
Պեսկովը հայտարարել է, որ Ուկրաինան հրադադարի կարիք ունի, քանի որ, դատելով ռազմաճակատի դինամիկայից, «ռուսական զորքերն ինչ-որ տեղ ավելի արագ, ինչ-որ տեղ ավելի դանդաղ, բայց առաջնագծի ողջ երկայնքով առաջ են շարժվում։ «Հետևաբար, Զելենսկին կարող է և պետք է ժամանակին որոշում կայացնի, հետագայում այդ որոշումը ստիպված կլինի կայացնել ավելի թանկ գնով։ Այդ մասին բազմիցս խոսել է նաև մեր նախագահը»,- ասել է Պեսկովը։

Песков: если Зеленский не выйдет на мир сейчас, позже цена будет выше
Россия не увидела четко сформулированной инициативы в заявлениях президента Украины Владимира Зеленского о пасхальном перемирии. Об этом заявил пресс-секретарь российского лидера Дмитрий Песков.
«Мы еще раз повторяем: Зеленский должен взять на себя ответственность и принять соответствующие решения с тем, чтобы мы вышли на мир, а не на перемирие»,— сказал представитель Кремля во время пресс-колла.
Дмитрий Песков заявил, что Украина нуждается в перемирии, поскольку, судя по динамике на фронте, «российские войска – где-то быстрее, где-то медленнее, но по всей линии фронта продвигаются вперед». «Поэтому Зеленский может и должен своевременно принять решение, позже это решение придется принимать более дорогой ценой. Об этом неоднократно говорил в том числе и наш президент»,— сказал российский пресс-секретарь.