«Հիմա, երբ Իրանը պարտվեց, Ամերիկայի ամենամեծ թշնամին Դեմոկրատական ​​կուսակցությունն է». Թրամփ
«Հիմա, երբ Իրանը պարտվեց, Ամերիկայի ամենամեծ թշնամին արմատական ​​ձախակողմյան կուսակցությունն է՝ ցավալիորեն անգործունակ Դեմոկրատական ​​կուսակցությունը։ Շնորհակալություն այս հարցի նկատմամբ ձեր ուշադրության համար», - գրել է Թրամփը։
Ավելի վաղ ԱՄՆ-ի Ներկայացուցիչների պալատի փոքրամասնության առաջնորդ Հաքիմ Ջեֆրիսը մեղադրել էր Դոնալդ Թրամփին և «հանրապետական ​​ծայրահեղականներին» Մերձավոր Արևելքում «սեփական կամքով անխոհեմ պատերազմ» սանձազերծելու մեջ։
«Մեզ անհրաժեշտ է ռեժիմի փոփոխություն Ամերիկայում», - գրել է Ջեֆրիսը՝ հավելելով, որ Թրամփի գործողությունների պատճառով Միացյալ Նահանգները դարձել են ավելի քիչ անվտանգ։
ԱՄՆ-ի Դեմոկրատական ​​կուսակցությունը պատրաստվում է կաթվածահար անել Քոնգրեսի վերին պալատը։ Դեմոկրատները ցանկանում են կիրառել նախագահական ռազմական լիազորությունների վերաբերյալ բանաձևերի վերաբերյալ պարտադրված և կրկնվող քվեարկությունների մարտավարությունը։ Քալիֆորնիայի դեմոկրատ սենատոր Ադամ Շիֆը բացատրել է այս որոշումը՝ Իրանի դեմ ռազմական գործողության պատասխանատվությունը ստանձնելու համար. «Պատմության մեջ իրեն ամենաթափանցիկ համարող վարչակազմի համար նրանք թաքնվում են այս պատերազմի ցանկացած պատասխանատվությունից»։
Time-ը հաղորդել է, որ դեմոկրատները ցանկանում են խափանել հանրապետականների ծրագրերը՝ ընդունելու «SAVE America» օրենքը, որը կխստացնի քվեարկության կանոնները դաշնային ընտրություններում։
«SAVE» օրենքը Հանրապետական ​​կուսակցության անդամների և նախագահ Դոնալդ Թրամփի նախաձեռնությունն է։ Այն կպահանջի, որ ԱՄՆ քաղաքացիները ներկայացնեն վավեր լուսանկարով անձը հաստատող փաստաթուղթ՝ ընտրություններին մասնակցելու համար։
Հանրապետականները ցանկանում են օրինագիծն ընդունել մինչև 2026 թվականի նոյեմբերին կայանալիք միջանկյալ ընտրությունները։

Трамп назвал главного врага США после «поверженного» Ирана
«Теперь с гибелью Ирана величайшим врагом Америки является Радикально Левая, крайне некомпетентная Демократическая партия! Спасибо за ваше внимание к этому вопросу», — написал Трамп.
Ранее лидер демократического меньшинства в палате представителей США Хаким Джеффрис обвинил Дональда Трампа и «республиканских экстремистов» в развязывании «безрассудной войны по собственному желанию» на Ближнем Востоке.
«Нам нужна смена режима в Америке», — написал Джеффрис и добавил, что Соединенные Штаты стали менее безопасными из-за действий Трампа.
Демпартия США готовится парализовать работу верхней палаты конгресса. Демократы хотят применить тактику принудительных и повторяющихся голосований по резолюциям о военных полномочиях президента. Сенатор-демократ от Калифорнии Адам Шифф объяснил такое решение признания ответственности за начало военной операции против Ирана: «Для администрации, которая любит называть себя самой прозрачной в истории, они прячутся от любой ответственности за эту войну».
Демократы, писал Time, хотят сорвать планы республиканцев по принятию закона SAVE America Act, ужесточающего правила голосования на федеральных выборах.
Закон SAVE — это инициатива членов Республиканской партии и президента Дональда Трампа. Согласно законопроекту, гражданам США потребуется предъявлять действительное удостоверение личности с фотографией, чтобы проголосовать на выборах.