Մակրոնը Նեթանյահուին խնդրում է զերծ մնալ հարձակումներից
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը բանակցություններ է վարել Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի հետ՝ կոչ անելով նրան զերծ մնալ Լիբանանում ցամաքային հարձակումից։
«Ես կոչ եմ արել Իսրայելի վարչապետին պահպանել Լիբանանի տարածքային ամբողջականությունը և զերծ մնալ ցամաքային հարձակումից։ Կարևոր է, որ կողմերը վերադառնան հրադադարի համաձայնագրին»,- գրել է Մակրոնն իր Ֆեյսբուքյան էջում։
Ֆրանսիայի առաջնորդը նաև հայտարարել է Լիբանանի նախագահ Ժոզեֆ Աունի և վարչապետ Նավաֆ Սալամի հետ բանակցությունների մասին։
Մակրոնն ընդգծել է, որ Փարիզը, իր գործընկերների հետ միասին, կշարունակի աջակցել Լիբանանի զինված ուժերի ջանքերին՝ «Հեզբոլլահին» հակազդելու համար։ Նա հավելել է, որ Ֆրանսիան մտադիր է նախաձեռնել աջակցության միջոցառումներ տեղահանված լիբանանցի բնակիչների համար՝ երկրի հարավում ստեղծված ծանր մարդասիրական իրավիճակի ֆոնին։
Նախորդ օրը Մակրոնը հայտարարել էր, որ Լիբանանում Իսրայելի ցամաքային գործողությունը կարող է հանգեցնել «վտանգավոր սրման» և լինել «ռազմավարական սխալ»։

Макрон просит Нетаньяху воздержаться от удара
Президент Франции Эммануэль Макрон провел переговоры с премьером Израиля Биньямином Нетаньяху, призвав его воздержаться от начала наземной операции в Ливане.
«Я призвал премьер-министра Израиля сохранить территориальную целостность Ливана и воздержаться от наземного наступления. Важно, чтобы стороны вернулись к соглашению о прекращении огня», – написал Макрон на своей странице в X.
Французский лидер также сообщил о проведении бесед с президентом Ливана Джозефом Ауном и премьер-министром Навафом Саламом.
Макрон подчеркнул, что Париж вместе с партнерами продолжит поддерживать усилия ливанских вооруженных сил в противодействии движению «Хезболла». Он добавил, что Франция намерена инициировать меры поддержки для переселенных жителей Ливана на фоне сложной гуманитарной ситуации на юге страны.
Накануне Макрон заявил, что наземная операция Израиля в Ливане могла бы привести к «опасной эскалации» и стать «стратегической ошибкой».