«Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև նոր երթուղիները կբարձրացնեն տարածաշրջանի կարևորությունը»․ Բոչորիշվիլի
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև նոր երթուղիների կառուցման հարցը ակտիվորեն քննարկվում է։ Մենք վստահորեն կարող ենք ասել, որ սա լավ է տարածաշրջանի համար, հայտարարել է Վրաստանի արտգործնախարար Մակա Բոչորիշվիլին «İmedi» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում։
Նրա խոսքով՝ նոր ճանապարհները միայն կբարձրացնեն տարածաշրջանի կարևորությունը կապի առումով։ «Ես իսկապես այստեղ որևէ ռիսկ չեմ տեսնում։ Վրաստանը չի անհետանա քարտեզից։ Պարզապես այսօր նրանք, ովքեր խոսում են կապերի մասին, չեն հիշատակում Վրաստանը որպես Եվրոպայի հետ կապված հիմնական կապող օղակ, և սա կասկածի տակ է դնում նրանց կարողությունները», - հավելել է Բոչորիշվիլին։
Նախարարը նշել է, որ անհնար է, որ որևէ երթուղի փոխարինի Վրաստանին։
«Վրաստանով անցնող ճանապարհի պահանջարկը, որը գործում է երկար ժամանակ, ամեն տարի աճում է։ Նույնիսկ եթե մենք ավելացնենք երեք կամ չորս նոր երթուղի, դա բավարար չի լինի՝ հաշվի առնելով Արևմուտքի և Արևելքի միջև բեռնափոխադրումների հոսքերը», - հավելել է նա։

Глава МИД Грузии: Новые дороги между Азербайджаном и Арменией повысят значение региона
«Сегодня строительство новых дорог между Азербайджаном и Арменией активно обсуждается. Мы можем с уверенностью сказать, что это хорошо для региона». Об этом заявила министр иностранных дел Грузии Мака Бочоришвили в интервью телеканалу «İmedi».
По её словам, новые дороги лишь увеличат значение региона с точки зрения связности.
«Я действительно не вижу здесь риска. Грузия не исчезнет с карты. Просто сегодня те, кто говорит о связях, не упоминают Грузию как основную связь для Европы, и это ставит под сомнение их компетентность», — добавила Бочоришвили.
Министр отметила, что невозможно, чтобы какой-либо маршрут заменил Грузию.
«Спрос на дорогу через Грузию, которая функционирует уже долгое время, растёт с каждым годом. Даже если добавить три или четыре новых маршрута, это не будет достаточно с учётом грузопотоков между Западом и Востоком», — добавила она.