Ջեֆ Բեզոսը հրահանգել է կրճատել The Washington Post-ի անձնակազմի 30%-ը
The Washington Post-ն սկսել է անձնակազմի կրճատման գործընթաց, այդ թվում՝ մոտ 300 լրագրողի, հաղորդում է The New York Times-ը՝ հղում անելով աղբյուրներին։
Հրատարակությունը պատրաստվում է կրճատել իր ամբողջ անձնակազմի մոտ 30%-ը՝ և՛ վաճառքի աշխատակիցներին, և՛ լրագրողներին (վերջիններս կազմում են մոտ 800 մարդ)։
Գործակալության գլխավոր խմբագիրը խմբագրական խորհրդին ասել է, որ թերթը «չափազանց երկար ժամանակ չափազանց շատ գումար է կորցրել և չի բավարարել ընթերցողների կարիքները», և, որպես արդյունք, հրատարակությունն ավելի շատ կկենտրոնանա ազգային նորությունների և քաղաքականության, ինչպես նաև բիզնեսի և առողջապահության վրա, և շատ ավելի քիչ՝ այլ ոլորտների վրա։
«Այսօր, ըստ էության, խոսքը գնում է մարդկանց կյանքում ավելի կարևոր դեր խաղալու մասին՝ ավելի ու ավելի մրցակցային և բարդ մեդիա միջավայրում»,- ասել է Մյուրեյը։
Նա պարզաբանել է, որ միջազգային բաժինը զգալիորեն կկրճատվի, իսկ սպորտային բաժինը կփակվի, չնայած որոշ լրագրողներ կմնան և կտեղափոխվեն հոդվածների բաժին։ Գրքերի բաժինը նույնպես կփակվի, ինչպես նաև Post Reports ամենօրյա լրատվական փոդքասթը։
Ըստ National Public Radio-ի՝ կրճատումներն սկսվել են փետրվարի 4-ին WP-ի սեփականատեր միլիարդտեր Ջեֆ Բեզոսի «պնդմամբ»։ Կրճատումները վերաբերում են խմբագրական թիմի գրեթե բոլոր բաժիններին։ Մյուրեյը բացատրել է, որ թերթը չի համընթացել ժամանակին, և փոփոխությունները վաղուց պետք է արվեին՝ հաշվի առնելով «դժվար և նույնիսկ հիասթափեցնող իրականությունը»։
Անցյալ շաբաթ NPR-ը հոդվածում հայտնել է, որ Washington Post-ի որոշ լրագրողներ դիմել են սեփականատիրոջը՝ խնդրելով «չկործանել խմբագրությունը»։
«Վերջերս թերթը տարեկան տասնյակ միլիոնավոր դոլարներ է կորցնում։ Եվ հիմա Post-ի տասնյակ լրագրողներ նամակներ են գրում և գրառումներ են անում սոցիալական ցանցերում՝ կոչ անելով Բեզոսին՝ չազատել իրենց», - ասվում է հոդվածում։
Հունվարին Reuters-ը, հղում անելով աղբյուրներին, հայտնել է, որ Բեզոսի կողմից հիմնադրված Amazon-ը պլանավորում է կրճատումների երկրորդ փուլ։ Ընկերությունն արդեն իսկ անցյալ տարվա հոկտեմբերին կրճատել է մոտ 14,000 աշխատակցի։

NYT узнала об увольнении около 300 журналистов The Washington Post
Газета The Washington Post начала процесс сокращения штата, включая увольнение около 300 журналистов, сообщает The New York Times, ссылаясь на источники.
Издание готовится уволить порядка 30% всех своих сотрудников — как работников коммерческого отдела, так и непосредственно журналистов (последних в издании — около 800).
По данным NYT, главный редактор WP во время разговора с редакцией заявил, что газета «очень долго теряла слишком много денег и не удовлетворяла потребности читателей», в результате чего издание будет еще больше сосредоточено на национальных новостях и политике, а также бизнесе и здравоохранении, и гораздо меньше — на других сферах.
«Сегодняшний день, по сути, посвящен тому, чтобы занять более важное место в жизни людей в условиях все более конкурентного и сложного медиапространства», — сказал Мюррей.
Он уточнил, что международный отдел значительно сократится, а спортивный будет закрыт, хотя некоторые из его репортеров останутся и перейдут в отдел тематических статей. Книжный раздел также будет закрыт, как и ежедневный новостной подкаст Post Reports.
По данным National Public Radio, сокращения начались 4 февраля «по настоянию» владельца WP миллиардера Джеффа Безоса. Увольнения затрагивают почти все подразделения редакции. Мюррей пояснил, что газета не успевала за временем, а изменения назрели уже давно — с учетом «сложной и даже разочаровывающей реальности».