ԵՄ-ն ՌԴ-ն ներառել է փողերի լվացման բարձր ռիսկ ունեցող երկրների ցանկում
Եվրոմիությունը պաշտոնապես Ռուսաստանը դասել է փողերի լվացման և ահաբեկչության ֆինանսավորման բարձր ռիսկ ունեցող երկրների շարքին։ Այս մասին հայտարարությունը հրապարակվել է ԵՄ պաշտոնական տեղեկագրում։
Եվրոհանձնաժողովը որոշումն ընդունել է 2025 թվականի դեկտեմբերի 3-ին։ Այն ուժի մեջ է մտել հրապարակումից 20 օր անց՝ հունվարի 9-ին, քանի որ դրա դեմ առարկություններ չեն եղել Եվրոխորհրդարանի կամ Խորհրդի կողմից։ Ցանկը, ըստ էության, ծառայում է՝ որպես սև ցուցակ այն երկրների, որոնք, ԵՄ կարծիքով, թույլ են համապատասխանում փողերի լվացման դեմ պայքարի միջազգային չափանիշներին։
Ռուսաստանի սև ցուցակում ընդգրկվելը կպարտավորեցնի ԵՄ ֆինանսական հաստատություններին ուժեղացնել բոլոր գործարքների նկատմամբ վերահսկողությունը և կստիպի այն բանկերին, որոնք դեռևս չեն իրականացրել ռիսկերի մեղմացման միջոցառումներ Ռուսաստանի դեմ, ընդունել դրանք։ Սա կազդի ռուսական ընկերությունների կամ քաղաքացիների հետ կապված բոլոր փոխանցումների և հաշիվների վրա։
«Ռոսֆինմոնիտորինգ»-ը Եվրոհանձնաժողովի որոշումը քաղաքականացված է անվանել։ Գործակալությունը կարծում է, որ դրա համար իրական հիմքեր չկան։ «Եվրոհանձնաժողովի փաստաթուղթը վերաբերում է միայն Եվրոմիության (ԵՄ) իրավասության ներքո գտնվող կազմակերպություններին։ Ռուսաստանի փողերի լվացման դեմ պայքարի համակարգը, ներառյալ վարկային և ֆինանսական ոլորտը, կշարունակի գործել նախկինի պես», - հավելել են նրանք։

Евросоюз внёс Россию в перечень стран с высокими рисками отмывания денег
Евросоюз официально признал Россию страной с повышенной угрозой отмывания денег и финансирования терроризма. Уведомление об этом обнародовали в официальном журнале ЕС.
Еврокомиссия приняла решение ещё 3 декабря 2025 года. Оно вступило в силу с 9 января, спустя 20 дней после публикации, поскольку не было опротестовано Европарламентом или Советом ЕС. Фактически перечень является чёрным списком стран, где, по мнению ЕС, слабо соблюдают международные антиотмывочные нормы.
Включение РФ в чёрный список обяжет финансовые учреждения ЕС усилить проверку всех транзакций и заставит банки, которые ещё не применяли меры по снижению рисков против России, принять их. Это коснётся всех переводов и счетов, в которых фигурируют компании или граждане из РФ.
Росфинмониторинг назвал решение Еврокомиссии политизированным, пишет РБК. В ведомстве считают, что для этого не было реальных оснований. «Документ Еврокомиссии применяется только в отношении организаций, подпадающих под юрисдикцию Европейского союза (ЕС). Российская антиотмывочная система, включая кредитно-финансовый сектор, продолжит работать в прежнем режиме», — добавили там.