Boeing-ը չորրորդ եռամսյակն ավարտեց 8 միլիարդ դոլարից ավելի զուտ շահույթով
Ամերիկյան Boeing Co. կորպորացիան, որը աշխարհի խոշորագույն ավիատիեզերական և ռազմական սարքավորումների արտադրողներից մեկն է, 2025 թվականի չորրորդ եռամսյակում իր եկամուտը մեծացրել է 1.6 անգամ և ժամանակահատվածն ավարտել է զգալի շահույթով՝ շնորհիվ իր թվային ավիացիայի լուծումների որոշ ակտիվների վաճառքի։
Հոկտեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին ընկերության զուտ շահույթը կազմել է 8.22 միլիարդ դոլար կամ մեկ բաժնետոմսի համար 10.23 դոլար՝ նախորդ տարվա 3.87 միլիարդ դոլարի կամ մեկ բաժնետոմսի համար 5.46 դոլարի կորստի համեմատ։ Այս ցուցանիշը ներառում է նաև թվային ավիացիայի լուծումների հատվածների Thoma Bravo ներդրումային ընկերությանը վաճառքից ստացված 9.6 միլիարդ դոլարի դրական ազդեցությունը։
Boeing-ի ճշգրտված եռամսյակային շահույթը կազմել է մեկ բաժնետոմսի համար 9.92 դոլար, մինչդեռ LSEG-ի կողմից հարցված փորձագետները կանխատեսել էին մեկ բաժնետոմսի համար 0.39 դոլարի կորուստ։
Boeing-ի եկամուտը նախորդ տարվա 15.24 միլիարդ դոլարից աճել է մինչև 23.95 միլիարդ դոլար՝ գերազանցելով վերլուծաբանների 22.6 միլիարդ դոլարի կոնսենսուսը։
Առևտրային ինքնաթիռների եկամուտը նախորդ եռամսյակում աճել է 2.4 անգամ՝ հասնելով 11.38 միլիարդ դոլարի (Street Account-ի կոնսենսուսը՝ 10.72 միլիարդ դոլար), մինչդեռ մատակարարումները աճել են 2.8 անգամ՝ հասնելով 160 ինքնաթիռի։
737 շարքի արտադրությունը աճել է մինչև ամսական 42 միավոր, նախորդ եռամսյակի 38 միավորի համեմատ։ Ընկերությունը նաև սկսել է անցումը ամսական ութ 787 ինքնաթիռի արտադրությանը և նախատեսում է պահպանել այս տեմպը։
Ավելին, ընկերությունը ստացել է ԱՄՆ-ի Դաշնային ավիացիոն վարչության (FAA) հաստատումը՝ 737-10-ի համար հավաստագրման թռիչքային փորձարկումների վերջնական փուլն անցկացնելու համար և դեռևս ակնկալում է առաջին 777-9-ը մատակարարել 2027 թվականին։
Առևտրային ինքնաթիռների բաժնի պատվերների գիրքը տարեվերջին գնահատվել է ռեկորդային 567 միլիարդ դոլար, ընդհանուր առմամբ՝ ավելի քան 6100 ինքնաթիռ։ Պատվերների ընդհանուր գիրքը նույնպես սահմանել է նոր ռեկորդ՝ հասնելով 682 միլիարդ դոլարի։
Boeing-ի պաշտպանության և տիեզերական վաճառքը վերջին եռամսյակում աճել է 37%-ով՝ հասնելով 7.42 միլիարդ դոլարի։
Ընկերության ամբողջ 2025 թվականի եկամուտը աճել է 34%-ով՝ հասնելով 89.46 միլիարդ դոլարի, մինչդեռ առևտրային ինքնաթիռների մատակարարումները աճել են 1.7 անգամ՝ հասնելով 600-ի: Երկու ցուցանիշներն էլ նոր ամենաբարձր ցուցանիշներ են 2018 թվականից ի վեր:

Boeing завершил IV квартал с чистой прибылью свыше $8 млрд
![]() Американский концерн Boeing Co., один из крупнейших мировых производителей авиационной, космической и военной техники, в четвертом квартале 2025 года нарастил выручку в 1,6 раза и завершил период с внушительной прибылью благодаря продаже части активов Digital Aviation Solutions. В октябре-декабре чистая прибыль компании составила $8,22 млрд, или $10,23 на акцию, против убытка в $3,87 млрд, или $5,46 на акцию, годом ранее. Показатель включает положительный эффект от продажи сегментов Digital Aviation Solutions инвесткомпании Thoma Bravo в размере $9,6 млрд. Скорректированная квартальная прибыль Boeing составила $9,92 на акцию, тогда как опрошенные LSEG эксперты прогнозировали убыток на уровне $0,39 на акцию. Выручка Boeing увеличилась до $23,95 млрд с $15,24 млрд годом ранее, превысив консенсус-прогноз аналитиков в $22,6 млрд. Выручка в сегменте гражданских самолетов в минувшем квартале увеличилась в 2,4 раза - до $11,38 млрд (консенсус Street Account - $10,72 млрд), поставки - в 2,8 раза, до 160 самолетов. Производство лайнеров серии 737 выросло до 42 единиц в месяц по сравнению с 38 кварталом ранее. Компания также начала переход к выпуску восьми самолетов 787 в месяц и планирует поддерживать эти темпы. Кроме того, она получила разрешение Федерального управления гражданской авиации США (Federal Aviation Administration, FAA) на проведение завершающей стадии сертификационных летных испытаний 737-10 и по-прежнему рассчитывает поставить первый 777-9 в 2027 году. Портфель заказов подразделения гражданских самолетов на конец года оценивался в рекордные $567 млрд и насчитывал свыше 6,1 тысячи самолетов. Общий портфель заказов также обновил рекорд, составив $682 млрд. Продажи Boeing в сегменте оборонной и космической техники в минувшем квартале повысились на 37% - до $7,42 млрд. Выручка компании за весь 2025 год увеличилась на 34% и составила $89,46 млрд, поставки гражданских самолетов выросли в 1,7 раза - до 600. Оба показателя обновили максимумы с 2018 года. |
Трамп считает, что после завершения конфликта с Ираном цены на нефть в США резко упадут
18309:07
Министр: Одна из наших главных целей — направить зеленую энергию в Нахчыван через Зангезурский коридор