Սիրիայում սկսվել է ԴԱԻՇ-ի դեմ հատուկ գործողություն
Սիրիայի անցումային կառավարության անվտանգության ուժերը գործողություն են սկսել ԴԱԻՇ ահաբեկչական խմբավորման դեմ Հոմս նահանգի և Սիրիական անապատի մի քանի շրջաններում՝ Պալմիրայում սիրիա-ամերիկյան համատեղ պարեկախմբի վրա հարձակումից հետո:
Գործողությունն ուղղված է Սիրիական անապատի արևելյան և հարավարևելյան շրջաններում թաքնված՝ ԴԱԻՇ-ի հետ կապված զինյալների դեմ։
Միևնույն ժամանակ, «Սիրիա» հեռուստաընկերությունը հայտնել է, որ ԱՄՆ-ի գլխավորած միջազգային կոալիցիան ձերբակալությունների արշավ է անցկացնում Պալմիրայում և նրա շրջակայքում՝ կրակոցների միջադեպից հետո։
Հիշեցնենք, որ շաբաթ օրը զինված անձը կրակ է բացել սիրիա-ամերիկյան համատեղ պարեկախմբի վրա՝ սպանելով երկու ամերիկացի զինծառայողի և մեկ ամերիկացի քաղաքացիական թարգմանչի։ Նրանց մարմինները ամերիկյան ուղղաթիռներով տեղափոխվել են միջազգային կոալիցիայի ռազմական բազա Դամասկոսից մոտ 250 կմ հեռավորության վրա գտնվող ալ-Թանֆ շրջանում։
Սիրիայի ներքին գործերի նախարարության խոսնակի խոսքով՝ հարձակվողը անվտանգության ուժերի անդամ էր, բայց հրամանատարական դիրք չէր զբաղեցրել։ Նա չեզոքացվել է փոխհրաձգության ժամանակ։ Այժմ իշխանությունները հետաքննում են՝ արդյոք նա կապված է եղել ԴԱԻՇ-ի հետ, թե՞ հավատարիմ է եղել ահաբեկչական կազմակերպության գաղափարախոսությանը։

Воскресенье, 14 Декабря, 2025 года, 22:46
Силы безопасности переходного правительства Сирии начали операцию против террористической группировки ИГИЛ в ряде районов провинции Хомс и Сирийской пустыни после нападения в Пальмире на совместный сирийско-американский патруль. Об этом сообщил телеканал «Аль-Ихбария».
Представитель сил безопасности Али ас-Суфи заявил, что операция направлена против боевиков, связанных с ИГИЛ, которые скрываются в восточных и юго-восточных районах Сирийской пустыни.
В свою очередь телеканал Syria TV сообщил, что возглавляемая США международная коалиция проводит кампанию арестов в Пальмире и ее окрестностях после инцидента со стрельбой.
В субботу вооруженный мужчина открыл огонь по совместному сирийско-американскому патрулю. В результате погибли двое военнослужащих США и один американский переводчик из числа гражданских лиц. Их тела были доставлены американскими вертолетами на военную базу международной коалиции в районе Эт-Танф, расположенном примерно в 250 км от Дамаска.
Как сообщил представитель МВД Сирии, нападавший являлся сотрудником сил безопасности, но не занимал командной должности. Он был нейтрализован в ходе перестрелки. В настоящее время компетентные органы выясняют, был ли он связан с ИГИЛ или придерживался идеологии террористической организации.