Ուկրաինական հետախուզությունը պնդում է, որ Ռուսաստանի երկաթուղու վրա պայթյուններ է իրականացրել
Ուկրաինական լրատվամիջոցները, հղում անելով հետախուզական աղբյուրներին, հայտնում են, որ սեպտեմբերի 13-ին և 14-ին Օրյոլի և Լենինգրադի մարզերում երկաթուղու վրա տեղի ունեցած պայթյունների հետևում կանգնած են Ուկրաինայի պաշտպանության նախարարության գլխավոր հետախուզական վարչությունը և Ուկրաինայի հատուկ գործողությունների ուժերը:
Հրապարակման աղբյուրները հայտնել են, որ երկաթուղային գծերը, որտեղ տեղի են ունեցել պայթյունները, համարվում են «կարևորագույն լոգիստիկ կապեր» Խարկովի և Սումիի ուղղություններով ռուսական զորքերի մատակարարման գործում:
«Այս տարածքներում երկաթուղային ենթակառուցվածքների ոչնչացման հետևանքով ռուսները զգալի բարդություններ կունենան լոգիստիկայի հարցում, ինչը, իր հերթին, զգալիորեն կազդի Ուկրաինայի պաշտպանության ուժերի դեմ ակտիվ գործողություններ իրականացնելու նրանց կարողության վրա»,- ասել է «ՌԲԿ-Ուկրաինա»-ի աղբյուրը։
Օրյոլի մարզում երկաթուղու վրա տեղի ունեցած պայթյունի հետևանքով զոհվել է Ռոսգվարդիայի երեք սպա։ Լենինգրադի մարզում տեղի ունեցած պայթյունի հետևանքով գծերից դուրս է եկել 15 ցիստեռնով շոգեքարշը։

Разведка Украины утверждает, что устроила взрывы на железной дороге в России
Главное управление разведки Минобороны Украины и Силы специальных операций Украины стоят за взрывами, которые прозошли 13 и 14 сентября на железной дороге в Орловской и Ленинградской областям, сообщили украинские медиа, ссылаясь на источники в разведке.
Собеседники изданий заявили, что железнодорожные ветки, где произошли взрывы, считаются «критически важными логистическими звеньями» в снабжении войск РФ на харьковском и сумском направлениях.
«В результате разрушения железнодорожной инфраструктуры на этих участках, россияне почувствуют значительные осложнения в логистике, что в свою очередь существенно отразится на их способности осуществлять активные действия против украинских Сил обороны», — заявил источник «РБК-Украина».
———
В результате взрыва на железной дороге в Орловской области погибли три сотрудника Росгвардии. При взрыве в Ленинградской области сошел локомотив с 15 цистернами.