Լուկաշենկոն որպես նվեր կարտոֆիլ կտանի Չինաստան
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հայտարարել է, որ Չինաստան մեկնելուց առաջ իր արտասահմանցի գործընկերների համար պատրաստել է մի քանի տոպրակ կարտոֆիլ՝ որպես Բելառուսից հուշանվեր։
Լուկաշենկոն հրավիրված է Չինաստանում սեպտեմբերի 3-ին կայանալիք ռազմական շքերթին՝ նշելու Չինաստանի ժողովրդի դիմադրության պատերազմում ճապոնական ագրեսիայի և Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի հաղթանակի 80-ամյակը։ Նախատեսվում է օտարերկրյա առաջնորդների մասնակցություն։
«Մոգիլյովի մարզ կատարած աշխատանքային այցի ժամանակ Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հայտարարել է, որ Չինաստան կատարած այցի ժամանակ իր հետ կվերցնի մի քանի տոպրակ կարտոֆիլ՝ դրանք որպես նվեր հանձնելու օտարերկրյա առաջնորդներին», - հաղորդում է բելառուսական պետական ​​«Բելտա» գործակալությունը։
Պետության ղեկավարի խոսքով՝ նվերներն արդեն պատրաստ են՝ նախագահի ֆերմայում աճեցված թարմ կարտոֆիլով։ Սրանք կարտոֆիլի բելառուսական տեսակներ են։

Лукашенко подготовил для командировки в КНР мешочки с картофелем
Президент Белоруссии Александр Лукашенко сообщил, что подготовил в командировку в Китай несколько мешочков картофеля в качестве белорусских сувениров для зарубежных коллег.
Саммит Шанхайской организации сотрудничества пройдет в Тяньцзине с 31 августа по 1 сентября. Китай 3 сентября проведет военный парад на площади Тяньаньмэнь в Пекине по случаю празднования 80-летия победы в войне сопротивления китайского народа японским захватчикам и Второй мировой войне. Планируется участие иностранных лидеров.
"Президент Беларуси Александр Лукашенко во время рабочей поездки в Могилевскую область рассказал, что, направляясь с визитом в Китай, возьмет с собой несколько мешочков картофеля, чтобы передать их в подарок зарубежным лидерам", - передает белорусское госагентство Белта. По словам главы государства, уже заготовлены подарочные льняные мешочки с картофелем свежего урожая, выращенным на подсобном хозяйстве президента. Это картофель белорусских сортов․