«Եվրոպան պետք է ընդգրկված լինի Ուկրաինայում խաղաղապահ առաքելություններին»․ Մակրոն
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը NBC News-ին տված հարցազրույցում նշել է, որ Վաշինգթոնում տեղի ունեցած բանակցությունների ժամանակ եվրոպացի առաջնորդները Դոնալդ Թրամփին զգուշացրել են Ուկրաինայում խաղաղության գործընթացը հետաձգելու անթույլատրելիության մասին: Նրա խոսքով՝ լուրջ կասկածներ կան, որ Մոսկվան պատրաստ է խաղաղության։
Ֆրանսիայի նախագահը շեշտել է, որ ապագայում եվրոպական զինված ուժերը պետք է մասնակցեն Ուկրաինայում խաղաղապահ առաքելություններին:
«Մեզ անհրաժեշտ կլինի ուժեղ ուկրաինական բանակ, անհրաժեշտ կլինի տեղում դաշնակիցների աջակցությունը: Խաղաղապահ գործողությունները պետք է ապահովեն եվրոպացի գործընկերները»,- ասել է Մակրոնը։
Նրա խոսքով՝ անվտանգության երաշխիքներ չունեցող ցանկացած համաձայնագիր դատապարտված է ձախողման: «Վրաստան - 2008, Ղրիմ - 2014: Բացարձակապես պարզ է. եթե խաղաղություն կնքեք առանց երաշխիքների, Ռուսաստանը երբեք չի հարգի իր խոսքերը և չի կատարի սեփական պարտավորությունները: Հետևաբար, Ուկրաինայի անվտանգության երաշխիքները չափազանց կարևոր են»,- ամփոփել է Ֆրանսիայի նախագահը։

"Европа должна участвовать в миротворческих миссиях на Украине" — Макрон
Макрон сообщил, что в ходе переговоров в Вашингтоне европейские лидеры предупредили Дональда Трампа о недопустимости затягивания процесса мирных договорённостей по Украине. По его словам, сохраняются серьёзные сомнения в готовности Москвы к миру.
Французский лидер подчеркнул, что в будущем европейские вооружённые силы должны будут принять участие в миротворческих миссиях на территории Украины. «Нам понадобится сильная украинская армия, и потребуется поддержка союзников на местах. Миротворческие операции должны обеспечить европейские партнёры», — заявил Макрон.
В интервью NBC News он отметил, что любые договорённости без гарантий безопасности обречены на провал. «Грузия — 2008, Крым — 2014. Абсолютно ясно: если заключать мир без гарантий, Россия никогда не будет уважать свои слова и выполнять собственные обязательства. Поэтому гарантии безопасности Украины критически важны», — резюмировал президент Франции.