«Պուտինը Փաշինյանին պատմել է Ուիթքոֆի հետ զրույցի արդյունքների և Թրամփի հետ սպասվող հանդիպման մասին»․ Կրեմլ
643
Երկուշաբթի, 11 օգոստոսի, 2025 թ., 15:22
Այսօր տեղի ունեցած հեռախոսազրույցի ընթացքում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին տեղեկացրել է օգոստոսի 8-ին Վաշինգթոնում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի հետ հանդիպման արդյունքների մասին։ Այս մասին հայտնել է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը։
Նշվում է, որ զրույցը տեղի է ունեցել հայկական կողմի նախաձեռնությամբ։
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև ուկրաինական հակամարտությանը: «ՀՀ վարչապետը ողջունել է ուկրաինական ճգնաժամի խաղաղ կարգավորմանն ուղղված քայլերը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Իր հերթին, ՌԴ նախագահը Նիկոլ Փաշինյանին պատմել է ԱՄՆ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Սթիվ Ուիթքոֆի հետ զրույցի արդյունքների և Ալյասկայում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ հանդիպման նախապատրաստման մասին։
Պուտինը հաստատել է Ռուսաստանի պատրաստակամությունը՝ նպաստելու հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների համապարփակ կարգավորմանը։ «Հաստատվել է ռուսական կողմի պատրաստակամությունը՝ 2020-2022 թվականների եռակողմ համաձայնագրերին համապատասխան՝ նպաստել հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների համապարփակ կարգավորմանը, այդ թվում՝ տարածաշրջանում տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակմանը»,- ասվում է հայտարարության մեջ։

Путин рассказал Пашиняну об итогах разговора с Уиткоффом и подготовке к встрече с Трампом
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в ходе телефонного разговора подробно проинформировал президента России Владимира Путина о результатах встречи с президентом США Дональдом Трампом и президентом Азербайджана Алиевым в Вашингтоне 8 августа, сообщает пресс-служба Кремля.
Отмечается, что разговор состоялся по инициативе армянской стороны.
"Премьер-министр Армении приветствовал шаги, направленные на мирное урегулирование украинского кризиса", - говорится в сообщении.
Президент России Владимир Путин в сво очередь рассказал премьер-министру Армении Николу Пашиняну об итогах беседы со спецпредставителем президента США Стивеном Уиткоффом и подготовке к встрече с президентом США Дональдом Трампом на Аляске, сообщает пресс-служба Кремля.
"Владимир Путин... рассказал об основных итогах беседы со спецпосланником президента США Стивеном Уиткоффом и подготовке к встрече с Дональдом Трампом на Аляске", - говорится в сообщении.
Путин подтвердил готовность РФ содействовать комплексной нормализации армяно-азербайджанских отношений.
"Подтверждена готовность российской стороны содействовать – в русле известных трехсторонних договоренностей на высшем уровне 2020-2022 годов – комплексной нормализации армяно-азербайджанских отношений, включая разблокирование транспортных коммуникаций в регионе", - говорится в сообщении.