Մոլդովայում հազարավոր գագաուզներ բողոքի ակցիաներ են անցկացնում ի պաշտպանություն իրենց կալանավորված նախագահի
Կիրակի, 03 օգոստոսի, 2025 թ., 21:21
Գագաուզի հազարավոր բնակիչներ հավաքվել են Կոմրատում՝ ի պաշտպանություն Գուցուլի
Գագաուզի հազարավոր բնակիչներ հավաքվել են Կոմրատում՝ (քաղաք և համայնք Մոլդովայի հարավում)՝ ի պաշտպանություն ինքնավարության ղեկավար Եվգենիա Գուցուլի, որը ձերբակալվել է Քիշնևում և տնային կալանքի տակ է։ Այս մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել է ակցիայի կազմակերպիչներից մեկը՝ ինքնավարության ղեկավարի խորհրդական Միխայիլ Վլահը։
«Չնայած ոստիկանության կողմից խոչընդոտներին, մոտ 5 հազար քաղաքացի հավաքվել է հանդիպմանը։ Մենք հավաքվել ենք այստեղ՝ «ոչ» ասելու Քիշնևի իշխանությունների անօրինականությանը և կամայականությանը Գագաուզիայի նկատմամբ»,- նշել է նա։ Ակցիան սկսվել է Մոլդովայի Հանրապետության, ինչպես նաև ինքնավարության օրհներգերի կատարմամբ։ Մարդիկ իրենց հետ բերել են պետական դրոշներ և վանկարկել են «Ազատություն Եվգենիա Գուցուլին», - դեպքի վայրից հաղորդում է թղթակիցը։
Վլահի խոսքով՝ ոստիկանությունը խոչընդոտում է այն մարդկանց, ովքեր ցանկանում են գալ հանրահավաքին այլ քաղաքներից։ Նա հայտարարել է, որ իրավապահ մարմինների գործողություններն իրականացնում են երկրի նախագահ Մայա Սանդուն և կառավարությունը վերահսկող «Գործողության և համերաշխության կուսակցությունը»։
Քիշնևի և Կոմրատի միջև հարաբերությունները զգալիորեն վատթարացել են 2023 թվականին Գագաուզիայի ղեկավարի ընտրություններից հետո, որոնցում հաղթել է ընդդիմության ներկայացուցիչ Եվգենիա Գուցուլը։ Նա հայտարարել է ինքնավարության՝ Ռուսաստանի հետ բարեկամական հարաբերություններն ամրապնդելու մտադրության մասին և քննադատել է Մոսկվայի հետ առճակատման քաղաքականությունը, որը վարում է Մոլդովայի արևմտամետ կառավարությունը։ Քիշնևում փորձել են ընտրություններն անօրինական հայտարարել, սակայն Գագաուզիայի խորհրդարանը համերաշխություն է հայտնել Գուցուլին, և տարածաշրջանում անցկացվել են մի քանի զանգվածային հանրահավաքներ՝ ի պաշտպանություն նրա։ Մոլդովայի նախագահ Մայա Սանդուն, օրենքին հակառակ, հրաժարվել է ստորագրել Գուցուլին երկրի կառավարության անդամ նշանակելու մասին հրամանագիրը։
Գուցուլը տնային կալանքի տակ է։ Քաղաքական գործիչը ձերբակալվել է մարտի 25-ին Քիշնևի օդանավակայանում և 2023 թվականի իր ընտրարշավի ֆինանսավորման վերաբերյալ քրեական գործի շրջանակներում։ Զուգահեռաբար, անցյալ տարվանից ի վեր դատական գործընթաց է ընթանում մեկ այլ գործով, որի շրջանակներում Գուցուլը մեղադրվում է ընդդիմադիր կուսակցության անօրինական ֆինանսավորմանը մասնակցելու մեջ։ Գագաուզիայի ղեկավարը կտրականապես մերժում է մեղադրանքի կողմի բոլոր փաստարկները և գործը քաղաքական է անվանում։

Тысячи жителей Гагаузии собрались в Комрате на митинг в поддержку руководителя автономии Евгении Гуцу
Воскресенье, 03 Августа, 2025 года, 21:21
Тысячи жителей Гагаузии собрались в Комрате на митинг в поддержку руководителя автономии Евгении Гуцул, которая была задержана в Кишиневе и помещена под домашний арест. Об этом сообщил ТАСС один из организаторов акции, советник главы автономии Михаил Влах.
"Несмотря на препятствия со стороны полиции, на сход собрались около 5 тыс. граждан. Мы собрались здесь, чтобы сказать "нет" беззакониям и самоуправству кишиневской власти по отношению к Гагаузии", - отметил он. Акция началась с исполнения гимнов Республики Молдова, а также автономии. Люди принесли с собой государственные флаги и скандируют "Свободу Евгении Гуцул", передает корреспондент ТАСС с места события.
По словам Влаха, полиция препятствует людям, которые хотят приехать на митинг из других городов. Он заявил, что за действиями правоохранительных органов стоит президент страны Майя Санду и контролирующая правительство Партия действия и солидарности.
Отношения между Кишиневом и Комратом значительно обострились после выборов главы Гагаузии в 2023 году, на которых победила представитель оппозиции Евгения Гуцул. Она заявила о намерении укреплять дружественные отношения автономии с Россией и подвергла критике политику конфронтации с Москвой, которую проводит прозападное правительство Молдавии. В Кишиневе попытались объявить выборы незаконными, однако парламент Гагаузии выразил солидарность с Гуцул, в регионе прошло несколько массовых акций в ее поддержку. Президент Молдавии Майя Санду вопреки законам отказалась подписывать указ об утверждении Гуцул членом правительства страны.
Гуцул находится под домашним арестом. Политик была задержана 25 марта в аэропорту Кишинева и арестована в рамках уголовного дела, которое касается финансирования ее избирательной кампании в 2023 году. Параллельно с этим с прошлого года идут судебные разбирательства по другому делу, в рамках которого Гуцул обвиняют в причастности к незаконному финансированию оппозиционной партии. Глава Гагаузии категорически отвергает все доводы стороны обвинения и называет дело политическим.