Թայլանդը Կամբոջային մեղադրել է հրադադարը խախտելու մեջ
Թայլանդի բանակը Կամբոջային մեղադրել է հրադադարի խախտման մեջ։ Այս մասին հայտնել է բանակի մամուլի խոսնակի տեղակալ Ռիչա Սուկսուվանոնը։
«Հրադադարի հայտարարվելուց հետո Ֆու Մակուա տարածքում կամբոջական կողմից խախտումներ են գրանցվել, ինչը հանգեցրել է երկու կողմերի միջև փոխհրաձգության, որը տևել է մինչև առավոտ... Բացի այդ, Սամ Թեթ տարածքում բախումներ են տեղի ունեցել, որոնք տևել են մինչև ժամը 5:30-ը (տեղական ժամանակով)», - նրա խոսքերն է մեջբերում France Presse գործակալությունը։
Երկուշաբթի Մալայզիայի վարչապետ Անվար Իբրահիմը հայտարարել էր, որ Կուալա Լումպուրում կայացած բանակցություններից հետո Թայլանդը և Կամբոջան համաձայնության են եկել հրադադարի շուրջ, որն ուժի մեջ կմտնի տեղական ժամանակով կեսգիշերից։

В Таиланде обвинили Камбоджу в нарушении режима прекращения огня
Армия Таиланда обвинила Камбоджу в нарушении режима прекращения огня, заявил заместитель представителя армии Ритча Суксуванон.
"После объявления прекращения огня поступили сообщения о нарушениях в районе Фу Макуа, вызванных камбоджийской стороной, что привело к перестрелке между обеими сторонами, которая продолжалась до утра... Кроме того, произошли столкновения и в районе Сам Тэт, которые продолжались до 5:30 (1:30 мск. — Прим. ред.)", - приводит его слова агентство Франс Пресс.
В понедельник премьер-министр Малайзии Анвар Ибрагим сообщил, что по итогам переговоров в Куала-Лумпуре Таиланд и Камбоджа договорились о прекращении огня, которое вступает в силу в полночь по местному времени.