Չինաստանը սուբսիդիա է սահմանում ծնելիության մակարդակը բարձրացնելու համար
Չինաստանի Պետական խորհուրդը ներկայացրել է ծնելիության մակարդակի բարձրացմանն ուղղված համազգային դրամական սուբսիդավորման ծրագիր իրականացնելու նախագիծ։
Պետական խորհուրդը հայտարարել է, որ Չինաստանը նախատեսում է տարեկան 3600 յուան (մոտավորապես 500 դոլար) սուբսիդիա վճարել մինչև 2025 թվականի հունվարի 1-ը ծնված յուրաքանչյուր երեք տարեկանից փոքր երեխայի համար։
«Այս ծրագիրը մշակվել է Չինաստանի կոմունիստական կուսակցության կենտրոնական կոմիտեի՝ ծնելիության աջակցության համակարգի և խրախուսման մեխանիզմների բարելավման, ինչպես նաև երեխաներ ունենալու համար բարենպաստ հասարակության ստեղծմանը նպաստելու ծրագրերը կյանքի կոչելու, ինչպես նաև երեխաներ ունենալու համար բարենպաստ հասարակության ստեղծմանը նպաստելու համար»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
2025 թվականի հունվարի 1-ից առաջ ծնված և երեք տարեկանից փոքր երեխաների համար վճարման չափը կհաշվարկվի այն ամիսների քանակին համամասնորեն, որոնց համար այն կիրառվում է։ Ինչպես նշված է Պետական խորհրդի հայտարարության մեջ, նպաստը ազատված է հարկումից։
Ծրագիրը մշակվել է ծնելիության մակարդակի մի քանի տարվա անկումից հետո (9.54 միլիոն՝ 2024 թվականին, 2016 թվականի 17.9 միլիոնի համեմատ) և ծնելիության 1,2 մակարդակից հետո։
Չինաստանը շարունակում է բախվել սուր ժողովրդագրական մարտահրավերների, այդ թվում՝ արագ ծերացող բնակչության և սեռերի միջև լուրջ անհավասարակշռության: Այս խնդիրների հիմնական գործոնը մեկ երեխա քաղաքականությունն էր, որը գործում էր 1970-ականների վերջից. քաղաքային ընտանիքներին թույլատրվում էր ունենալ միայն մեկ երեխա, մինչդեռ գյուղական ընտանիքներին թույլատրվում էր ունենալ երկուսը, եթե առաջին երեխան աղջիկ էր:

В Китае ввели субсидию для повышения рождаемости
Госсовет КНР обнародовал план внедрения общенациональной программы денежных субсидий, направленных на повышение рождаемости.
Китай намерен ежегодно выплачивать пособия в размере 3,6 тыс. юаней (примерно 500 долларов) на каждого ребенка младше трех лет, родившегося до 1 января 2025 года, сообщили в Госсовете КНР.
«Данный план был разработан для реализации планов ЦК КПК по совершенствованию системы поддержки рождаемости и стимулирующих механизмов, а также содействия созданию общества, благоприятного для рождения детей», – говорится в заявлении.
Для детей, рожденных до 1 января 2025 года и не достигших трехлетнего возраста, размер выплаты будет рассчитываться пропорционально числу месяцев, на которые она распространяется. Как уточняется в заявлении Госсовета КНР, пособие освобождается от налогообложения.
План разработан после нескольких лет снижения рождаемости (9,54 млн в 2024 году против 17,9 млн в 2016 году) и коэффициента рождаемости 1,2.
Китай продолжает сталкиваться с острыми демографическими вызовами — в их числе стремительное старение населения и серьезный гендерный дисбаланс. Ключевым фактором этих проблем стала политика «одна семья – один ребенок», действовавшая с конца 1970-х годов: в городах разрешалось иметь только одного ребенка, в сельской местности – двух, если первым рождалась девочка.