«ԵՄ-ԱՄՆ համաձայնագիրը ֆիասկո է Եվրոպայի համար»․ Լը Պեն
Վաշինգթոնի և Բրյուսելի միջև կնքված առևտրային համաձայնագիրը ֆիասկո է Եվրոպայի համար։ Այս մասին գրել է Ֆրանսիայի «Ազգային միավորում» խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Մարին Լը Պենը X-ում։
«Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի և Դոնալդ Թրամփի միջև կնքված առևտրային համաձայնագիրը քաղաքական, տնտեսական և բարոյական ֆիասկո է»,- մեկնաբանել է Լը Պենը՝ ընդգծելով, որ ԵՄ ինքնիշխանությունը նման անհամաչափ համաձայնագրից հետո նկատելիորեն լղոզվում է, իսկ «բրյուսելական բյուրոկրատիայի» ծանրության տակ այն ընդհանրապես ոչնչացվում է։
Նախօրեին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Եվրոհանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի հետ հանդիպումից հետո հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն ու ԵՄ-ն համաձայնության են եկել, որ Միացյալ Նահանգներ ներմուծվող եվրոպական ապրանքների նկատմամբ մաքսատուրքը կկազմի 15%, մինչդեռ ԵՄ-ն մաքսատուրքեր չի գանձի ամերիկյան ապրանքներից։

Ле Пен: "Договор о торговле, заключенный между Вашингтоном и Брюсселем, является фиаско для Европы"
Договор о торговле, заключенный между Вашингтоном и Брюсселем, является фиаско для Европы. Об этом лидер французской парламентской фракции партии "Национальное объединение" Марин Ле Пен написала в X.
"Торговая сделка, заключенная Урсулой фон дер Ляйен с Дональдом Трампом, является политическим, экономическим и моральным фиаско", - прокомментировала Ле Пен, подчеркнув, что суверенитет ЕС после такого асимметричного соглашения заметно размывается, а под тяжестью "брюссельской бюрократии" совсем сводится на нет.
В воскресенье президент США Дональд Трамп заявил после встречи с главой Еврокомиссии Урсулой фон дер Ляйен, что Соединенные Штаты и Евросоюз договорились о том, что пошлина на все ввозимые в США европейские товары будет составлять 15%, при этом ЕС не будет взимать тарифы с американских товаров. До этого администрация Трампа заявляла о намерении ввести новые торговые пошлины на весь экспорт ЕС в размере 30%.