«Ուկրաինան ևս 330 մլն դոլարի ռազմական օգնության փաթեթ կստանա»․ Փենթագոն
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը հաստատել է Ուկրաինային ռազմական մատակարարումների ևս մեկ փաթեթ՝ 330 միլիոն դոլար արժողությամբ։ Այն ներառում է հրետանու և ՀՕՊ համակարգերի պահեստամասեր և վերանորոգման ծառայություններ։ Այս մասին հայտնել է Փենթագոնը։
Այսպիսով, փաթեթը ներառում է M109 ինքնագնաց հաուբիցների սպասարկման, վերանորոգման և կապիտալ վերանորոգման համար կարևոր հնարավորություններ՝ ընդհանուր առմամբ 150 միլիոն դոլար արժողությամբ, ինչպես նաև Ուկրաինայի ՀՕՊ-ին անհրաժեշտ ծառայություններ՝ 180 միլիոն դոլար արժողությամբ։
Նշվում է, որ համապատասխան ծառայություններն ու սպառազինությունն Ուկրաինային կտրամադրվեն ամերիկյան պաշտպանական ընկերությունների կողմից։
Միևնույն ժամանակ, Փենթագոնը պարզաբանում է, որ խոսքը վերաբերում է վերոնշյալ մասնավոր կապալառուների կողմից «Ուկրաինայի կառավարությանը ռազմական միջոցների հնարավոր վաճառքի հաստատմանը», այլ ոչ թե ԱՄՆ կառավարության կողմից Ուկրաինային ռազմական օգնությանը։

"Украина получит ещё 330 миллионов долларов военной помощи": Пентагон
Государственный департамент США дал свое согласие на еще один пакет военных поставок Украине стоимостью 330 миллионов долларов. Он включает запчасти и услуги ремонта для артиллерии и систем противовоздушной обороны. Об этом сообщает Пентагон.
Так, пакет включает в себя важные возможности технического обслуживания, ремонта и капитального ремонта самоходных гаубиц M109 стоимостью на общую сумму 150 миллионов долларов, а также услуги по поддержке противовоздушной обороны Украины стоимостью 180 миллионов долларов.
Отмечается, что соответствующие услуги и материалы Украине будут предоставлять американские оборонные компании.
При этом в Пентагоне уточняют, что речь идет именно об "одобрении возможной продажи правительству Украины военных средств" выше упомянутыми частными подрядчиками, а не о военной помощи Украине от правительства США.