ԵՄ-ն համաձայնեցրել է ՌԴ-ի դեմ պատժամիջոցների 18-րդ փաթեթը
ԵՄ դեսպանները երկու ամիս տևած քննարկումներից հետո համաձայնության են եկել Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների 18-րդ փաթեթի շուրջ, լրագրողներին հայտնել է Բրյուսելում գտնվող դիվանագիտական աղբյուրը։
«Դեսպանները հաստատել են պատժամիջոցների 18-րդ փաթեթը», - նշել է աղբյուրը։ Այժմ այն պետք է պաշտոնապես գրավոր հաստատվի ԵՄ խորհրդի կողմից, ինչը տեղի կունենա առաջիկա ժամերին, որից հետո պատժամիջոցներն ուժի մեջ կմտնեն։
18-րդ փաթեթը ներառում է ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց սև ցուցակի ընդլայնում, ռուսական նավթ տեղափոխող նավերի սահմանափակումներ, մի շարք բանկերի սահմանափակումներ և երկակի նշանակության ապրանքների ու տեխնոլոգիաների արտահանման նոր սահմանափակումներ։

ЕС согласовал 18-й пакет санкций против России
Послы ЕС после двух месяцев дискуссий согласовали 18-й пакет санкций против России, сообщил журналистам дипломатический источник в Брюсселе.
"Послы одобрили 18-й пакет санкций", - сообщил он. Теперь его должен формально утвердить Совет ЕС по письменной процедуре, что произойдет в ближайшие часы, после чего санкции вступят в силу.
18-й пакет включает расширение черного списка физических и юридических лиц, рестрикции против танкеров, перевозящих российскую нефть, ограничения против ряда банков, новые экспортные ограничения на товары и технологии двойного назначения.