Աշխարհի ամենատարեց նախագահը կրկին կառաջադրի իր թեկնածությունը
Աշխարհի ամենատարեց նախագահը՝ 92-ամյա Պոլ Բիան, կրկին կառաջադրվի Կամերունի ղեկավարի պաշտոնում։ Այս մասին տեղեկությունը տարածվել է X-ում։
Բիան հայտարարել է, որ առաջադրվելու է նախագահական ընտրություններում, որոնք տեղի կունենան այս տարվա հոկտեմբերի 12-ին: Դիմելով երկրի քաղաքացիներին՝ նախագահը կոչ է արել չկասկածել ժողովրդի շահերին ծառայելու իր վճռականության մեջ:
Բիան երկիրը ղեկավարում է ավելի քան 40 տարի։ Նրա նախորդը՝ Կամերունի առաջին նախագահ Ահմադու Բաբատուր Ահիջոն, հրաժարական էր տվել 1982 թվականին՝ առողջական պատճառներով: Բիան պետության ղեկավար է ընտրվել յոթ անգամ։
Կամերունում Ֆրանսիայի դեսպանն այս առիթով գրել է․ «Բիան կրկին կհաղթի ընտրություններում՝ կոմայի մեջ լինի, թե դագաղի մեջ։ Մենք պետք է դադարեցնենք այս անհեթեթությունը»։

Самый пожилой президент в мире снова будет баллотироваться
Самый пожилой президент мира, 92-летний Поль Бийя, снова будет баллотироваться на пост президента Камеруна. Информация об этом опубликована в издании X.
Бийя объявил, что будет баллотироваться на президентских выборах, которые состоятся 12 октября этого года. Обращаясь к гражданам страны, президент призвал их не сомневаться в его решимости служить интересам народа.
Бийя руководит страной более 40 лет. Его предшественник, первый президент Камеруна Ахмаду Бабатур Ахиджо, ушел в отставку в 1982 году по состоянию здоровья. Бийя избирался главой государства семь раз.
Посол Франции в Камеруне написал по этому поводу: «Бийя снова победит на выборах, будь то в коме или в гробу. Мы должны положить конец этому абсурду».