«ԱՄՆ-ն ցանկություն է հայտնել վերսկսել բանակցությունները»․ Իրանի ԱԳ փոխնախարար
Թեհրանը միջնորդների միջոցով տեղեկատվություն է ստացել ԱՄՆ-ի՝ Իրանի հետ բանակցությունները վերսկսելու ցանկության մասին, հայտարարել է Իրանի փոխարտգործնախարար Մաջիդ Թախտ-Ռավանչին։
«ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կառավարությունը միջնորդների միջոցով Իրանին տեղեկացրել է, որ ցանկանում է վերադառնալ բանակցություններին, սակայն չի պարզաբանել իր դիրքորոշումը բանակցությունների ընթացքում Իրանի վրա հետագա հարձակումների «շատ կարևոր հարցի» վերաբերյալ»,- նրա խոսքերն է մեջբերում ISNA-ն։
Ռավանչիի խոսքով, եթե ԱՄՆ-ն ցանկանում է վերսկսել բանակցություններն Իրանի հետ, ապա պետք է երաշխավորի, որ ապագայում չի հարձակվի Իրանի վրա։ Հնարավոր բանակցությունների համար դեռևս ամսաթվեր չկան, հավելել է Իրանի փոխարտգործնախարարը։
Հիշեցնենք՝ Իրանը և ԱՄՆ-ն Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ Օմանի միջնորդությամբ անուղղակի բանակցությունների հինգ փուլ են անցկացրել։ Վեցերորդ փուլը պետք է տեղի ունենար հունիսի 15-ին, որը չեղարկվել էր՝ Իրան-Իսրայել հակամարտության պատճառով։

"США хотят возобновить переговоры с Ираном"- замглавы МИД Ирана
Тегеран получил через посредников информацию о желании США возобновить переговоры с Ираном, но для этого США должны обеспечить ненападение на исламскую республику в будущем, заявил замглавы МИД Ирана Маджид Тахт-Раванчи.
"Правительство президента США Дональда Трампа через посредников сообщило Ирану о том, что хочет вернуться к переговорам, однако не прояснило позицию относительно "весьма важного вопроса", как дальнейшие нападения на Иран во время переговоров", - цитирует его агентство ISNA.
По его словам, если США хотят возобновить переговоры с Ираном, то должны обеспечить ненападение на Иран в будущем. Даты возможных переговоров, добавил замглавы МИД Ирана, пока нет.
Иран и США провели пять раундов непрямых переговоров при посредничестве Омана, которые касались ядерной программы Ирана, а также снятия американских санкций с Тегерана. Шестой раунд должен был пройти 15 июня, однако не состоялся из-за ирано-израильского конфликта, в причастности к которому Тегеран обвинил Вашингтон.