«ՀՀ իշխանության կողմից հռչակված սկզբունքները պետք է գործնականում կիրառվեն». ՌԴ ԱԳՆ-ն՝ Մայր Աթոռի շուրջ իրադարձությունների մասին
Ուրբաթ, 27 հունիսի, 2025 թ., 21:10
Մոսկվան ուշադիր հետևում է Հայաստանում տեղի ունեցող զարգացումներին։ Այս մասին ТАСС-ին հայտնել են Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունից։
«Մոսկվան ուշադիր հետևում է Հայաստանում տեղի ունեցող զարգացումներին, այդ թվում՝ Հայ Առաքելական Եկեղեցու և Էջմիածնում գտնվող նրա հոգևոր կենտրոնի շուրջ»,- նշել են դիվանագիտական ​​գերատեսչությունում։
«Մենք սովորություն չունենք միջամտելու այլ պետությունների ներքին գործերին։ Մենք անկեղծորեն հետաքրքրված ենք բարեկամական և եղբայրական Հայաստանում կայունության պահպանմամբ, օրենքի գերակայության և կայուն զարգացման ապահովմամբ։ Դրա համար անհրաժեշտ է գործնականում կիրառել ժողովրդավարական արժեքներին, հավատացյալների զգացմունքների հարգանքին և կրոնական ազատության սկզբունքներին նվիրվածությունը, որը հռչակվել է Հայաստանի ղեկավարության կողմից»։

«Провозглашенные властями Армении принципы должны быть реализованы на практике" -МИД России о событиях вокруг Первопрестольной
Пятница, 27 Июня, 2025 года, 21:10
Москва внимательно следит за развитием событий в Армении, в том числе вокруг Армянской апостольской церкви и ее духовного центра в Эчмиадзине.
Об этом сообщили ТАСС в МИД РФ.
"В Москве внимательно следят за развитием событий в Армении, в том числе вокруг Армянской апостольской церкви и ее духовного центра в Эчмиадзине, - отметили в дипведомстве. - У нас нет привычки вмешиваться во внутренние дела других государств. Мы искренне заинтересованы, чтобы в дружественной и братской нам Армении сохранялась стабильность, обеспечивалась законность, шло устойчивое развитие. Для этого необходимо на практике реализовать декларируемые руководством Армении приверженность демократическим ценностям, уважение чувств верующих и принципов религиозной свободы".