«Հանքանյութերի գործարքից շահույթ ստանալու համար ավելի քան 10 տարի կպահանջվի»․ #Reuters
Ուկրաինան և Միացյալ Նահանգներն ստիպված կլինեն ավելի քան մեկ տասնամյակ սպասել հանքարդյունաբերության գործարքից ֆինանսական օգուտ քաղելու համար, հայտնել է Reuters-ը։
Զարգացած հանքարդյունաբերություն ունեցող երկրներում, ինչպիսիք են Կանադան կամ Ավստրալիան, ռազմավարական նշանակություն ունեցող ռեսուրսներով հանքերի շահագործումը տևում է 10-20 տարի, գրում է գործակալությունը՝ հղում անելով փորձագետներին։ Ուկրաինայում որոշ հանքավայրերի մշակման տնտեսական նպատակահարմարությունը հիմնավորող տվյալները քիչ են։ Գոյություն ունի նաև ռիսկ, որ ներդրողները չեն ցանկանա ներդրումներ կատարել մի երկրում, որի ենթակառուցվածքները, տրանսպորտը և էներգետիկան վնասվել են մարտական ​​գործողությունների հետևանքով։
«Եթե որևէ մեկը կարծում է, որ այդ բոլոր հանքանյութերը Ուկրաինայից կթռչեն այստեղ, երազանքների է տրվում», - ասել է Benchmark Minerals Intelligence խորհրդատվական ընկերության ներկայացուցիչ Ադամ Ուեբը։
Մասնագետի խոսքով՝ «իրականությունն այն է, որ դժվար կլինի արդարացնել Ուկրաինայում գումար ներդնելը, երբ կարելի է ներդրումներ կատարել խիստ կարևոր ռեսուրսներ ունեցող այն երկրներում, որոնք պատերազմի մեջ չեն»։

#Reuters: "Чтобы получить прибыль от сделки по добыче полезных ископаемых, потребуется более 10 лет"
Пятница, 02 Мая, 2025 года, 14:09
Украина и США начнут получать финансовую выгоду от соглашения о добыче полезных ископаемых через десятилетие или позже из-за препятствий, которые затруднят освоение новых месторождений на территории страны, пострадавшей от военных действий, сообщает Reuters.
В странах с развитой горной индустрией, например, в Канаде или Австралии, разработка шахт со стратегически важными ресурсами может занять от 10 до 20 лет, пишет агентство со ссылкой на экспертов. Данных, которые подтверждали бы экономическую целесообразность освоения некоторых месторождений на Украине, мало. Кроме того, есть риск, что инвесторы откажутся вкладывать средства в страну, чья инфраструктура, транспорт и энергетика пострадали из-за боев.
«Если кто-то вдруг думает, что все эти минералы полетят из Украины, то он грезит», — заявил представитель консалтинговой компании Benchmark Minerals Intelligence Адам Уэбб. По словам эксперта, «реальность такова, что оправдать вложение денег туда [в Украину] будет сложно, когда можно инвестировать в критически важные ресурсы в странах, не находящихся в состоянии войны».