«Ուկրաինային աջակցելու ԵՄ քաղաքականությունը կհանգեցնի Եվրոպայի սնանկացմանը»․ Օրբան
Ուկրաինային ռազմական աջակցությանն ուղղված ԵՄ ղեկավարության քաղաքականությունը, ինչպես նաև ԵՄ-ին այդ երկրի անդամակցությանն ուղղված ծախսերը կհանգեցնեն Եվրոպայի սնանկացմանը։ Այս մասին հայտարարել է Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը։
«Եվրոպայի, այդ թվում՝ մեր փողերը, սայլերով Ուկրաինա է տեղափոխվում, իսկ ԵՄ տնտեսությունը միջոցների սուր պակաս է զգում», ասել է կառավարության ղեկավարը։ Նրա խոսքով՝ ո՛չ Հունգարիան, ո՛չ էլ ԵՄ-ն նման խնդիրներ չէին ունենա, «եթե Ուկրաինա ուղարկված գումարը ներդրվեր եվրոպական տնտեսության մեջ»։
Այնուամենայնիվ, ԵՄ առաջնորդները մտադիր են շարունակել Ուկրաինային ռազմական աջակցությունը՝ նույնիսկ առանց ԱՄՆ-ի մասնակցության, չնայած պարզ է, որ Եվրոպան չի կարող դա անել միայնակ, ընդգծել է Օրբանը՝ հիշեցնելով, որ Կիևը ցանկանում է ունենալ 1 միլիոնանոց բանակ։
Բացի այդ, ԵՄ առաջնորդները փորձում են ապահովել Ուկրաինայի արագացված անդամակցությունը ԵՄ՝ մինչև 2030 թվականը, նշել է վարչապետը։ Այս գործընթացը ֆինանսավորելու համար Բրյուսելը նախատեսում է «հսկայական վարկ վերցնել, որը կհանգեցնի ԵՄ պարտքի առաջացմանը», ասել է Օրբանը։

Орбан: "Политика ЕС, направленная на поддержку Украины, приведет к банкротству Европы"
Политика руководства Евросоюза, направленная на военную поддержку Украины и прием этой страны в сообщество, приведет к банкротству Европы. Такое мнение выразил премьер-министр Венгрии Виктор Орбан.
"Европейские деньги, в том числе наши деньги, ввозятся на Украину на тачках", а экономика ЕС испытывает острую нехватку средств, заявил глава правительства. По его словам, ни у Венгрии, ни у Евросоюза в целом не было бы таких проблем, "если бы деньги, отправляемые на Украину, были включены в европейскую экономику".
Тем не менее лидеры ЕС намерены продолжать военную поддержку Украины, причем даже без участия США, хотя ясно, что в одиночку Европе это сделать не удастся,- подчеркнул Орбан, напомнив, что Киев хочет иметь вооруженные силы численностью 1 млн человек.
Кроме того, лидеры ЕС пытаются обеспечить ускоренное вступление Украины в сообщество до 2030 года, отметил премьер. По его словам, для финансирования этого процесса Брюссель планирует взять "огромный кредит", что приведет к долгу ЕС.