«ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու գործընթացը ցավոտ է լինելու ՀՀ բնակչության համար»․ Գալուզին
ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու գործընթացը ցավոտ է լինելու Հայաստանի բնակչության համար, «Իզվեստիա»-ին տված հարցազրույցում ասել է ՌԴ ԱԳ փոխնախարար Միխայիլ Գալուզինը։
«Եթե Հայաստանը գնա եվրոինտեգրման ճանապարհով, դա օբյեկտիվորեն կհանգեցնի ԵԱՏՄ գործընկերների հետ հաստատված տնտեսական հարաբերությունների վերանայմանը: Սա, հավանաբար, բավականին ցավոտ գործընթաց կլինի, այդ թվում, Հայաստանի բնակչության համար»,- ասել է ԱԳ փոխնախարարը։
«Մենք Հայաստանի շահերը ոտնահարելու մտադրություն չունենք ու չենք էլ կարող ունենալ, ՀՀ-ն մեր դաշնակիցն է, ռազմավարական գործընկերը, որի հետ մեզ բազմադարյա ընդհանուր պատմությունն է կապում։
Փաստն այն է, որ օբյեկտիվորեն միաժամանակ անհնար է անդամակցել ԵՄ-ին և ԵԱՏՄ-ին, քանի որ այդ միություններն ունեն մաքսային և սակագնային տարբեր կարգավորումներ. դրանք ըստ էության տնտեսական տարբեր բլոկներ են։ Ըստ այդմ, մեր հայ գործընկերները, հավանաբար, ինչ-որ պահի պետք է որոշեն, թե որ ուղղությամբ են գնում՝ ԵՄ ինտեգրո՞ւմ, թե՞ ԵԱՏՄ միջոցով եվրասիական ինտեգրման շարունակական մասնակցություն»,- պարզաբանել է Գալուզինը։

"Процесс выхода из ЕАЭС будет болезненным для населения Армении" - Галузин
Процесс выхода из ЕАЭС окажется болезненным для населения Армении, заявил в интервью «Известиям» заместитель министра иностранных дел РФ Михаил Галузин.
«Если Армения пойдет по пути европейского выбора, это объективно повлечет за собой пересмотр тех устоявшихся экономических отношений, которые сегодня существуют по линии ЕАЭС у Еревана с его партнерами. Наверное, это будет достаточно болезненный процесс, в том числе, к сожалению, для населения Армении», — заявил политик.
"Планов как-то ущемлять интересы Армении у нас нет и быть не может. Это наш союзник, стратегический партнер, с которым нас связывает многовековая общая история.
Дело в том, что объективно одновременное членство в ЕС и ЕАЭС невозможно, поскольку эти союзы имеют разное таможенно-тарифное регулирование, это разные по своей сути экономические блоки. Соответственно, армянским коллегам, видимо, предстоит на каком-то этапе определиться, в каком направлении они следуют: в направлении интеграции в Евросоюз или продолжения участия в евразийской интеграции по линии ЕАЭС", заявил Галузин.