«Պետք է փորել և տեսնել՝ ինչ ունենք ընդերքում»․ Լուկաշենկոն հանձնարարել է հազվագյուտ մետաղներ գտնել
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն կառավարության նիստին հանձնարարել է երկրի ընդերքում հայտնաբերել հազվագյուտ հողային մետաղներ և այլ պաշարներ։ Այս մասին հայտնում է BelTA գործակալությունը։
«Ասում են՝ մեր հանքային թափոններում հազվագյուտ հանքանյութեր կան։ Պետք է ուսումնասիրել ինչ որ կա՝ քիմիական նյութեր, նավթ, գազ և այլն»,- ասել է Բելառուսի ղեկավարը։
Նրա խոսքով՝ երկիրն ունի թերզարգացած երկրաբանահետախուզական ոլորտ, և հազվագյուտ հողային մետաղների որոնման խնդիրները տեղացի մասնագետներին չեն հետաքրքրում։
Լուկաշենկոն հիշեցրել է, որ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփն ակտիվորեն հետաքրքրված է այդ ռեսուրսներով, քանի որ երկրի ընդերքում դրանք երբեք շատ չեն լինում։
«Գուցե մենք ավելի՞ն ունենք, քան ուրիշները»,- հարցադրում է արել Բելառուսի նախագահը՝ հավելելով, որ «պետք է փորել, պետք է տեսնել, թե ինչ ունենք ընդերքում»։

«Надо копать и смотреть»: Лукашенко поручил заняться поиском редкоземельных металлов
Президент Белоруссии Александр Лукашенко дал поручение кабинету министров отыскать редкоземельные металлы и другие ресурсы в недрах республики. Об этом сообщает агентство БелТА.
«Говорят, что у нас в отвалах есть редкоземельные минералы. Надо разведать и остальное: и химия, и нефть, и газ, и прочее», — заявил белорусский лидер.
Он также отметил, что в стране не развита сфера геологоразведки, а вопросы поиска редкоземельных металлов не попадают в поле зрения местных специалистов.
Лукашенко обратил внимание, что глава США Дональд Трамп активно интересуется этими ресурсами, ведь их в недрах земли много не бывает.