«Պատերազմն Ուկրաինային արժեցել է 320 մլրդ դոլար, որից 120-ը վճարել են ուկրաինացիները, 200-ը՝ ԱՄՆ-ն ու Եվրոպան»․ Զելենսկի
Չորեքշաբթի, 19 փետրվարի, 2025 թ., 15:37
![]() Պատերազմն Ուկրաինային արժեցել է 320 միլիարդ դոլար, որից 120 միլիարդը վճարել են ուկրաինացիները, ևս 200 միլիարդ դոլարը՝ ԱՄՆ-ն ու Եվրոպան։ Այս մասին մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտնել է Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին։ «ԱՄՆ-ն մեզ տվել է մոտ 67 միլիարդ դոլարի զենք և 31 միլիարդ դոլար՝ բյուջեի համար նախատեսված ծրագրերի շրջանակներում։ Դա, իհարկե, 500 միլիարդ դոլար չէ, դա լուրջ խոսակցություն չէ»,- հստակեցրել է Զելենսկին՝ հակադարձելով Թրամփի պնդմանը, թե Ուկրաինան պետք է պարզաբանի՝ ո՞ւր են գնացել ԱՄՆ-ի գումարները, կամ՝ վերադարձնի դրանք: Անդրադառնալով իր վարկանիշի՝ մինչև 4 տոկոս իջնելու մասին Թրամփի հայտարարությանը, Զելենսկին նշել է, որ, ցավոք, Թրամփն ապատեղեկացված է, և իրական սոցհարցումների արդյունքներն այլ բան են ասում։ |

Зеленский։ Война обошлась Украине в $320 миллиардов, из которых $120 миллиардов заплатили украинцы, а еще 200 миллиардов - США и Европа
Среда, 19 Февраля, 2025 года, 15:37
![]() «Война обошлась Украине в $320 миллиардов, из которых $120 миллиардов заплатили украинцы, а еще 200 миллиардов - США и Европа», Об этом заявил президент Украины Владимир Зеленский в ходе пресс-конференции. «США дали нам около $67 млрд оружием и $31 млрд программами в бюджет. Это точно не стоило $500 млрд, это не серьезный разговор», разъяснил Зеленский․ Трамп настаивает на том, что Украина должна объяснить, куда ушли деньги США, или вернуть их. Ссылаясь на заявление Трампа о падении его рейтинга до 4 процентов, Зеленский отметил, что, к сожалению, Трамп дезинформирован, а результаты реальных опросов говорят об обратном. |