ԱՄՆ-ի Պետդեպարտամենտը հայտարարել է Վրաստանի հետ ռազմավարական գործընկերության դադարեցման մասին
ԱՄՆ-ի Պետդեպարտամենտը հայտարարել է Վրաստանի հետ ռազմավարական գործընկերության դադարեցման մասին։ Այս մասին նոյեմբերի 30-ին հաղորդվում է գերատեսչության կայքում տեղադրված հաղորդագրության մեջ։
ԱՄՆ-ն ափսոսանք է հայտնել, որ Վրաստանը որոշել է կասեցնել Եվրոմիությանն անդամակցելու հարցը։
«Վրացական երազանքի» տարբեր հակաժողովրդավարական գործողությունները խախտել են ԱՄՆ-Վրաստան մեր ռազմավարական գործընկերության հիմնական սկզբունքները, որոնք հիմնված են եղել ընդհանուր արժեքների և ժողովրդավարության, օրենքի գերակայության, քաղաքացիական հասարակության, մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների նկատմամբ հարգանքի, ինչպես նաև կոռուպցիայի դեմ պայքարի համատեղ ջանքերի վրա։ Արդյունքում ԱՄՆ-ն կասեցրել է այդ մեխանիզմը»,- հայտնել է ԱՄՆ-ի միջկառավարական գործակալությունը։ Պետդեպարտամենտը նաև դատապարտել է տեղի ոստիկանության կողմից բողոքի ակցիաների ժամանակ ուժի՝ չափից ավելի կիրառումը՝ կոչ անելով Վրաստանի կառավարությանը՝ վերադառնալ եվրատլանտյան ուղի:
Վրաստանում մի քանի օր է, ինչ չեն հանդարտվում ընդդիմության բողոքի ցույցերը, որոնք համաձայն չեն երկրում անցկացված ընտրությունների արդյունքների հետ։ Նոյեմբերի 18-ին նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին չճանաչեց հոկտեմբերի 26-ին երկրում կայացած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները և կոչ արեց դրանք կրկին անցկացնել։ Նրա խոսքով, երկիրը գնում է ապակայունացման և երկիշխանության ճանապարհով։ Քաղաքական գործիչը կոչ է արել նահանգի քաղաքացիներին շարունակել բողոքի ցույցերը խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքների դեմ։

Госдеп США заявил о приостановке стратегического партнерства с Грузией
осдепартамент США заявил о приостановке стратегического партнерства с Грузией. Об этом 30 ноября сообщается в заявлении на сайте ведомства.
В США выразили сожаление, что Грузия решила приостановить вопрос о вступлении в Евросоюз.
«Различные антидемократические действия «Грузинской мечты» нарушили основные принципы нашего стратегического партнерства между США и Грузией, которое было основано на общих ценностях и приверженности демократии, верховенству закона, гражданскому обществу, уважению прав человека и основных свобод, а также усилиям по борьбе с коррупцией. В результате Соединенные Штаты приостановили действие этого механизма», — заявили в межгосударственном ведомстве США. В Госдепе также осудили чрезмерное использование силы местной полицией при протестах, призвав правительство Грузии вернуться на евроатлантический путь.
В Грузии несколько дней не утихают протесты оппозиции, не согласной с результатами прошедших в стране выборов. 18 ноября президент Саломе Зурабишвили не признала итоги парламентских выборов, которые прошли в стране 26 октября, и призвала к их повторному проведению. По ее словам, страна стоит на пути дестабилизации и двоевластия. Политик призвала граждан государства продолжать протесты против итогов парламентских выборов.