Թուրքիան և Իրաքը համագործակցության հուշագիր են ստորագրել
Թուրքիայի և Իրաքի պաշտպանության նախարարությունները ռազմական, անվտանգության և ահաբեկչության դեմ պայքարի ոլորտներում համագործակցության հուշագիր են ստորագրել։ Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի ԱԳ նախարար Հաքան Ֆիդանն իր իրաքցի գործընկեր Ֆուադ Հուսեյնի հետ Անկարայում կայացած բանակցությունների և երկու երկրների պաշտպանության նախարարության և հետախուզական ծառայությունների ղեկավարների մասնակցությամբ Անվտանգության բարձր մակարդակի մեխանիզմի հանդիպման արդյունքների վերաբերյալ ասուլիսում։
«Մեր երկրների պաշտպանության նախարարները ստորագրել են համագործակցության հուշագիր ռազմական ոլորտում, անվտանգության և ահաբեկչության դեմ պայքարում։ Մենք ակնկալում ենք մեր համագործակցությունը բարձրացնել ավելի բարձր մակարդակի»,- ասել է Ֆիդանը։
Երկու երկրների միջև անվտանգության բարձր մակարդակի մեխանիզմի համակարգման կենտրոնն ստեղծվել է ապրիլին՝ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի՝ Իրաք կատարած այցից հետո։ Կենտրոնի խնդիրներից են ընդհանուր սահմանների պաշտպանությունը և ահաբեկչության դեմ պայքարը։

Турция и Ирак подписали меморандум о сотрудничестве
Министерства обороны Турции и Ирака подписали меморандум о сотрудничестве в военной сфере, области безопасности и противодействия терроризму. Об этом сообщил глава МИД Турции Хакан Фидан по итогам переговоров в Анкаре с коллегой из Ирака Фуадом Хусейном и заседания Механизма безопасности высокого уровня с участием глав минобороны и служб разведки двух стран.
«Министры обороны наших стран подписали меморандум о сотрудничестве в военной сфере, безопасности и борьбы с терроризмом. Мы рассчитываем вывести наше сотрудничество на более высокий уровень», - сказал Фидан.
Координационный центр Механизма безопасности высокого уровня между двумя странами был создан в апреле по итогам визита в Ирак президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана. Среди задач центра - охрана общих границ и борьба с терроризмом.