Ֆրանսիացի ֆերմերները հայտարարել են Փարիզի «ամբողջական շրջափակման» մասին
Ֆրանսիայի ներքին գործերի նախարար Ժերալդ Դարմանինը խորհրդակցություն է անցկացրել՝ կանխելու գործադուլավոր ֆերմերների կողմից Փարիզի արգելափակումը, հաղորդում է ֆրանսիական BFMTV հեռուստաալիքը: Ֆրանսիական ֆերմերների միությունը Jeunes agriculteurs d'Ile-de-France (Իլ-դե-Ֆրանսի երիտասարդ ֆերմերներ) հայտարերել է երկուշաբթի օրը՝ հունվարի 29-ին մայրաքաղաքի և շրջակա երեք դեպարտամենտների «ամբողջական շրջափակման» մասին, որպեսզի «ոչ մի բեռնատար չկարողանա մատակարարել քաղաքը»։ Ակցիան կտևի առնվազն հինգ օր։ Որոշ ֆերմերներ նույն օրը որոշել են նաև արգելափակել Եվրոպայում սննդամթերքի ամենամեծ մեծածախ շուկան՝ Ռունգիսը, հաղորդում է հեռուստաալիքը։
Դարմանինը հայտարարեց «զգալի պաշտպանական ուժերի» տեղակայման մասին՝ կանխելու Փարիզի և Իլ-դե-Ֆրանս շրջանի ցանկացած շրջափակում։
Ile-de-France-ի երիտասարդ ֆերմերները BFMTV-ին հայտնել են, որ «յոթ ճանապարհային արգելափակումներ կտեղադրվեն Փարիզի շուրջը՝ մայրաքաղաք տանող ճանապարհներին»:
Նրանք բողոքի ակցիաներ են անցկացնում հունվարի կեսերից։ Նրանք դժգոհ են դիզվառելիքի գների առաջիկա բարձրացումից, Ուկրաինայից հացահատիկի ներկրման պատճառով եկամտի անկումից, բյուրոկրատիայից։ Ի նշան բողոքի՝ ցուցարարները գյուղտեխնիկայով փակում են ճանապարհները։
Վարչապետ Գաբրիել Աթալը մի շարք միջոցներ է առաջարկել ցուցարարների պահանջները բավարարելու համար, սակայն ֆերմերները դրանք անբավարար են համարել։

Французские фермеры анонсировали «полную блокаду» Парижа
Министр внутренних дел Франции Жеральд Дарманен провел совещание с целью помешать бастующим фермерам заблокировать Париж, сообщил французский телеканал BFMTV. Французский профсоюз фермеров Jeunes agriculteurs d’Ile-de-France («Молодые фермеры Иль-де-Франс») анонсировал «полную блокаду» столицы и трех близлежащих департаментов в понедельник, 29 января, чтобы «ни один грузовик не мог снабжать» город. Акция продлится не менее пяти дней. Часть фермеров также решила заблокировать в тот же день крупнейший в Европе оптовый продуктовый рынок Рюнжи, сообщает телеканал.
Дарманен сообщил о развертывании «значительных оборонительных сил», чтобы предотвратить любую блокаду Парижа и региона Иль-де-Франс.
«Молодые фермеры Иль-де-Франс» уточнили BFMTV, что «вокруг Парижа на дорогах, ведущих в столицу, будут установлены семь блокпостов».
Французские фермеры протестуют с середины января. Они недовольны предстоящим повышением цен на дизельное топливо, падением доходов из-за импорта зерна из Украины, а также бюрократией. В знак протеста участники акции блокируют дороги сельхозтехникой. Премьер-министр Габриэль Атталь предложил ряд мер, чтобы удовлетворить требования протестующих, однако фермеры сочли их недостаточными.