«Այս տեսանյութերը ոչ մի կապ չունեն ինձ հետ». Էդուարդ Թոփչյան
Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանի ֆեյսբուքյան գրառումը. «Սիրելի բարեկամներ, երկու օր է՝ ես հաղորդագրություններ եմ ստանում կիբերհանցագործներից, ովքեր արհեստական բանականության միջոցով ստեղծում են ինձ արատավորող տեսանյութեր:
Վստահեցնում եմ, որ այս տեսանյութերը ոչ մի կապ չունեն ինձ հետ։
Քանի որ ես հրաժարվեցի որևէ գործարքի մեջ մտնել հանցագործների հետ, բոլորովին չեմ բացառում, որ կտարածվեն այդ տեսանյութերը, կամ անձնական նամակներով կուղարկվեն իմ ընկերներին։
Իմ դեմ ուղղված այս կիբերհարձակումը նպատակ ունի ֆինանսական շանտաժ հաղորդագրությունները դադարեցնելու դիմաց:
Ես բացարձակապես վճռական եմ՝ չխրախուսել կիբեր հանցագործներին։ Խորհրդակցելով Հայաստանի լավագույն մասնագետների հետ, ես հասկացա, որ ցավոք այսօրվա հնարավորություններով կիբերաշխարհում մենք բոլորս մնում ենք անապահով և խոցելի:
Թույլ տվեք հույս հայտնել, որ այս կիբեր հարձակումը կօգնի մեզ բոլորիս համախմբվել կիբերհանցագործների դեմ, ովքեր փորձում են փող աշխատել՝ շանտաժի ենթարկելով ազնիվ և օրինապաշտ մարդկանց»:

Эдуард Топчян: Уверяю вас, что эти видео не имеют ко мне никакого отношения
Дорогие друзья, уже два дня я получаю сообщения от киберпреступников, которые используют искусственный интеллект для создания клеветнических видеороликов обо мне.
Уверяю вас, что эти видео не имеют ко мне никакого отношения.
Поскольку я отказался вступать в какие-либо сделки с преступниками, то совершенно не исключаю, что эти видео будут распространены или отправлены моим друзьям в личных сообщениях.
Эта кибератака против меня направлена ​​на использование финансового шантажа в обмен на прекращение рассылки порочащих сообщений.
Я полон решимости не поощрять киберпреступников. Посоветовавшись с лучшими специалистами Армении, я понял, что, к сожалению, при сегодняшних возможностях в кибермире мы все остаемся незащищенными и уязвимыми.
Позвольте мне надеяться, что эта кибератака поможет нам всем объединиться против киберпреступников, которые пытаются заработать, шантажируя честных и законопослушных людей.