Գերմանիայի նախագահը մեկնում է Իսրայել՝ ի նշան համերաշխության
Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը հայտարարել է, որ նոյեմբերի 26-ին նախատեսված՝ Իսրայել իր այցի նպատակն է համերաշխություն հայտնել ահաբեկչական ագրեսիայի դեմ ինքնապաշտպանվող պետությանը։ «Մեկնել Իսրայել հիմա՞, այո, հենց հիմա»,- շաբաթ օրը՝ նոյեմբերի 25-ին, տեսաուղերձում ասել է Գերմանիայի ղեկավարը։
Գերմանիայի նախագահի աշխատակազմի մամուլի ծառայության փոխանցմամբ՝ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը կնոջ՝ Էլկե Բուդենբենդերի հետ նոյեմբերի 26-ին և 27-ին պաշտոնական այցով կմեկնի Իսրայել, Օման և Կատար։ Իսրայել այցի ծրագիրը ներառում է հանդիպում երկրի նախագահ Իսահակ Հերցոգի հետ, ինչպես նաև մասնակցություն Իսրայելի հարավում և Արևելյան Երուսաղեմում քաղաքական իրադարձություններին և բանակցություններին։
Շտայնմայերը Իսրայել ուղևորությունն անվանում է «դժվարին», բայց «անհրաժեշտ»: «Ես գնում եմ Իսրայել, որն իրեն պաշտպանում է, նա պայքարում է իր գոյության համար, Իսրայել, որն ավելի ու ավելի է ենթարկվում միջազգային քննադատության հենց այդ ինքնապաշտպանության համար»,- ընդգծել է Գերմանիայի նախագահը։ Նրա խոսքով, 75 տարի առաջ իր հիմնադրումից ի վեր Իսրայել պետությունը երբեք «նման խորը վերք չի ստացել», ինչպես հոկտեմբերի 7-ին՝ ՀԱՄԱՍ ահաբեկչական կազմակերպության կողմից Իսրայելի վրա իրականացված լայնածավալ հարձակման օրը։
«Հոլոքոստից հետո այդքան շատ հրեաներ չեն սպանվել մեկ օրում: Երբեք Իսրայելի գոյությունը՝ որպես հրեաների ապահով տուն, այսքան վտանգված չի եղել»,- ասել է գերմանական պետության ղեկավարը:
«Ոչ ոք չի կարող մերժել Իսրայելի՝ ահաբեկչության դեմ վճռականորեն պայքարելու իրավունքը»,- ընդգծել է Շտայնմայերը։ Միաժամանակ նա նշել է, որ այս պայքարի ընթացքում անզեն խաղաղ բնակիչները նույնպես հսկայական տառապանքներ են կրում։ Բեռլինն ակնկալում է, որ բոլոր միջոցները կձեռնարկվեն խաղաղ բնակիչներին պաշտպանելու և նրանց անհրաժեշտ ամեն ինչով ապահովելու համար՝ միջազգային մարդասիրական իրավունքի համաձայն, ասել է գերմանական պետության ղեկավարը։
Շտայնմայերը Համասի մասին
Գերմանիայի նախագահն ասել է, որ Իսրայելի իշխանությունների հետ իր բանակցությունների թեման, ի թիվս այլ բաների, լինելու է Գազայի հատվածի խաղաղ բնակիչներին մարդասիրական օգնությունը։ «Յուրաքանչյուր մարդկային կյանք ունի հավասար կշիռ»,- այս կապակցությամբ ասաց Շտայնմայերը:
Այնուամենայնիվ, նա նշել է, որ Համաս իսլամիստական ​​շարժումը չի կարող համարվել «ազատագրական կազմակերպություն, որը պայքարում է հանուն պաղեստինցիների շահերի»։ «Դա ավելի շուտ ահաբեկչական կազմակերպություն է, որը ցանկանում է ոչնչացնել Իսրայելը և միևնույն ժամանակ ցինիկաբար տանջում է պաղեստինյան ժողովրդին»,- հայտարարել է Գերմանիայի նախագահը։
Խոսելով պատերազմի ավարտից հետո տարածաշրջանի ապագայի մասին՝ Շտայնմայերը կողմ է արտահայտվել երկու պետությունների կոնցեպտին։ «Նման լուծումը պետք է հիմնված լինի երկու սկզբունքների վրա՝ ավելի շատ անվտանգություն Իսրայելի համար և ավելի շատ հեռանկարներ պաղեստինցիների ապագայի համար»,- պարզաբանել է նա։ «Պաղեստինցիները պետք է կիրառեն իրենց քաղաքական ինքնորոշման իրավունքը և ապրեն արժանապատիվ, ազատ ու խաղաղ իրենց հարևանների հետ»,- հավելել է Շտայնմայերը։

Президент ФРГ отправляется в Израиль в знак солидарности
Президент ФРГ Франк-Вальтер Штайнмайер (Frank-Walter Steinmeier) объявил, что целью его поездки в Израиль, запланированной на 26 ноября, является стремление выразить солидарность с государством, защищающимся от агрессии террористов. "Поездка в Израиль сейчас? Да, именно сейчас, - заявил глава германского государства в видеообращении в субботу, 25 ноября. - Завтра я отправляюсь в путь, чтобы заверить Израиль в нашей продолжающейся солидарности. Солидарности не только с Израилем как жертвой террора, но и с Израилем, который защищает себя".
Как сообщает пресс-служба ведомства президента ФРГ, Франк-Вальтер Штайнмайер и его супруга Эльке Бюденбендер (Elke Büdenbender) 26 и 27 ноября совершат официальную поездку в Израиль, Оман и Катар. В программе визита в Израиль значится встреча с президентом страны Ицхаком Герцогом, а также участие в политических мероприятиях и переговорах на юге Израиля и в Восточном Иерусалиме.
"Израиль борется за свое существование"
Поездку в Израиль Штайнмайер называет "трудной", но "необходимой". "Я отправляюсь в Израиль, который защищает себя. Борется за свое существование. В Израиль, который все чаще подвергается международной критике именно за эту самооборону", - подчеркнул президент ФРГ. По его словам, еще ни разу с момента своего основания 75 лет назад израильское государство "не получало столь глубокую рану", как 7 октября - в день масштабной атаки на Израиль со стороны террористической организации ХАМАС.
"Никогда со времен Холокоста не было убито столько евреек и евреев за один день. Никогда еще в такой степени не оказывалось под угрозой существование Израиля как безопасного дома для евреев", - заявил глава германского государства.
"Никто не может отказать Израилю в праве решительно бороться с террором", - подчеркнул Штайнмайер. При этом он отметил, что эта в ходе этой борьбы огромные страдания испытывают и безоружные мирные жители. Берлин ожидает, что будут приняты все меры для защиты гражданских лиц и снабжения их всем жизненно необходимым в соответствии с международным гуманитарным правом, указал глава германского государства.
Штайнмайер о ХАМАС
Президент ФРГ рассказал, что, кроме прочего, темой его переговоров с властями Израиля будет гуманитарная помощь для мирных жителей сектора Газа. "Каждая человеческая жизнь имеет равный вес", - заявил Штайнмайер в этой связи.
При этом он отметил, что исламистское движение ХАМАС нельзя считать "освободительной организацией, борющейся за благо для палестинцев". "Скорее, это террористическая организация, которая хочет уничтожить Израиль и одновременно с этим цинично ведет на страдания палестинский народ", - констатировал президент ФРГ.
Говоря о будущем региона после окончания войны, Штайнмайер высказался в пользу решения, предполагающего существование двух государств. "Такое решение должно основываться на двух принципах: больше безопасности для Израиля и больше перспектив для будущего палестинцев", - пояснил он. "Палестинцы должны реализовывать свое право на политическое самоопределение и жить в достоинстве, свободе и мире со своими соседями", - добавил Штайнмайер.