Իսրայելը հրաժարվել է ՄՔԴ-ի հետ համագործակցել Պաղեստինի հարցով
Իսրայելը չի ​​համագործակցի Միջազգային քրեական դատարանի (ՄՔԴ) հետ Պաղեստինում իրավիճակի հետաքննության հարցում, RIA Novosti-ին տված հարցազրույցում ասել է Իսրայելի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Լիոր Բեն-Դորը։
«Մենք չենք համագործակցի Միջազգային քրեական դատարանի հետ, քանի որ պաշտպանում ենք մեր քաղաքացիների իրավունքները և պայքարում ահաբեկչության դեմ»,- ասել է ԱԳՆ ներկայացուցիչը։
Նրա խոսքով, Իսրայելում չեն վստահում ՄՔԴ քննչական հանձնաժողովներին, «քանի որ նրանց օրակարգը նախապես հայտնի է»։
«Մենք փորձ ունենք 2009 թվականի Գազայի պատերազմից հետո, երբ ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհուրդը ստեղծեց Գոլդսթոուն փաստահավաք հանձնաժողովը (իսրայելական ռազմական հանցագործությունների վերաբերյալ), և մենք չճանաչեցինք դրա զեկույցը»,- ասաց Բեն-Դորը:
Հաագայի Միջազգային քրեական դատարանի (ՄՔԴ) դատախազ Քարիմ Խանը անցյալ ուրբաթ ասել էր, որ Պաղեստինում իրավիճակը հետաքննելու հարցում է ստացել հինգ պետություններից։

Израиль отказался сотрудничать с МУС по Палестине
Израиль не будет сотрудничать с Международным уголовным судом (МУС) в деле расследования ситуации в Палестине, заявил в интервью РИА Новости официальный представитель МИД Израиля Лиор Бен-Дор.
"Мы не будем сотрудничать с Международным уголовным судом, поскольку защищаем права наших граждан и боремся с терроризмом", - заявил представитель МИД.
По его словам, в Израиле не доверяют следственным комиссиям МУС, "поскольку их повестка заранее известна".
"У нас есть опыт после войны в секторе Газа в 2009 году, когда Советом ООН по правам человека был сформирована комиссия Голдстоуна по установлению фактов (военных преступлений Израиля), и мы не признали его доклад", -сказал Бен-Дор.
Прокурор Международного уголовного суда (МУС) в Гааге Карим Хан сообщил в минувшую пятницу, что получил просьбу о расследовании ситуации в Палестине от пяти государств.