ԱՄՆ-ն նոր բարձր ճշգրտության PrSM հրթիռ է փորձարկել HIMARS համալիրի համար
Ամերիկյան Lockheed Martin ընկերությունը հայտարարել է ԱՄՆ-ի բանակի հետ համատեղ նոր օպերատիվ-տակտիկական PrSM հրթիռի հաջող փորձարկման մասին, որը կփոխարինի ATACMS-ին։
Precision Strike Missile Increment 1 հրթիռը նախատեսված է բարձր ճշգրտությամբ հարված հասցնելու համար: Այն արձակվելու է HIMARS MLRS համալիրից, ինչպես և ATACMS հրթիռը։ Միաժամանակ, նոր հրթիռը հեռահարությամբ (499 կմ) և ճշգրտությամբ գերազանցում է ATACMS-ին, ինչպես նաև ունի գրեթե ուղղահայաց հարվածի անկյուն։ Զեկույցում ասվում է, որ հրթիռը հաջողությամբ խոցել է «Ուայթ Սանդս» հրթիռային հեռահարության թիրախները նոյեմբերի 13-ի փորձարկման ժամանակ:

Сегодня:   Суббота, 02 Мая, 2026 года
Американская компания Lockheed Martin объявила об удачно испытании совместно с армией США новой оперативно-тактической ракеты PrSM, которая заменит ATACMS.
Ракета Precision Strike Missile Increment 1 предназначена для нанесения высокоточного удара. Она также будет запускаться из комплекса РСЗО HIMARS, как и ракета ATACMS. При этом новая ракета превосходит ATACMS по дальности (499 км) и точности, а также имеет почти вертикальный угол поражения. В сообщении говорится, что ракета успешно поразила цели на ракетном полигоне Уайт-Сэндс в ходе испытаний 13 ноября.