Ռուսաստանը Երևանի խնդրանքով սկսել է բենզինի և դիզվառելիքի մատակարարումները Հայաստան
Հայաստանըբարդ վիճակում է նավթամթերքների սակավության պատճառով, Ռուսաստանը Երևանի պահանջով սկսել է հանրապետություն մատակարարել 15 հազար տոննա բենզին և 20 հազար տոննա դիզվառելիք։ Այս մասին հայտնում է ՌԴ ԱԳՆ-ն։ «Ի պատասխան Հայաստանի ղեկավարության խնդրանքի, Ռուսաստան սկսել է մատակարարել հանրապետությանն անհրաժեշտ նավթամթերքը, խոսքը 15 հազար տոննա բենզինի և 20 հազար տոննա դիզելային վառելիքի մասին է։ Ինչպես հայտնի դարձավ գործընկերների խնդրանքից, Հայաստանում այս ոլորտում իրավիճակը բարդ է»,- նշել են ՌԴ ԱԳՆ-ում։
Նրանք հավելել են, որ Հայաստանը գրեթե ընտրել է ընթացիկ տարվա համար հաստատված հաշվեկշիռը։ «Առջևում աշուն-ձմեռ ժամանակաշրջանն է, Ռուսաստանի աջակցությունը կլինի շատ ժամանակին և օգտակար»,- հավելել են ՌԴ ԱԳՆ-ում։
Ռուսական դիվանագիտական ​​ծառայությունը պարզաբանել է, որ Մոսկվան «ընդառաջ է գնացել իր դաշնակիցներին 2013 թվականի դեկտեմբերին ստորագրված համապատասխան միջկառավարական համաձայնագրի շրջանակներում», չնայած սեպտեմբերի 21-ին Ռուսաստանի կառավարության կողմից երկրից առևտրային բենզինի և դիզելային վառելիքի արտահանման ժամանակավոր արգելքի սահմանմանը։

Россия начала поставки бензина и дизельного топлива в Армению по просьбе Еревана
Армения находится в непростой ситуации в связи с нехваткой нефтепродуктов, Россия начала поставки 15 тыс. тонн бензина и 20 тыс. тонн дизельного топлива в республику по просьбе Еревана. Об этом сообщили в МИД РФ. "В ответ на обращение руководства Армении Россия начала поставки необходимых республике нефтепродуктов. Речь идет о 15 тыс. тонн бензина и 20 тыс. тонн дизельного топлива. Как стало известно из запроса партнеров, ситуация в этой сфере в Армении складывается непростая", - указали в МИД РФ.
Там добавили, что Армения уже почти выбрала утвержденный на текущий год баланс. "Впереди - осенне-зимний период. Поддержка России окажется весьма своевременной и полезной", - добавили в МИД РФ.
В российском дипведомстве уточнили, что Москва "пошла навстречу союзникам в рамках подписанного в декабре 2013 года соответствующего межправительственного соглашения", несмотря на введение 21 сентября правительством РФ временного запрета на вывоз товарного бензина и дизельного топлива из страны.