Գերագույն Ռադան պաշտպանել է Իրանի դեմ 50 տարով պատժամիջոցների սահմանման բանաձևը
Ուկրաինայի խորհրդարանը պաշտպանել է Իրանի դեմ պատժամիջոցների կիրառման մասին բանաձևի նախագիծը, հայտարարել է պատգամավոր Յարոսլավ Ժելեզնյակը Telegram-ի իր ալիքում։
«Խորհրդարանը հավանություն է տվել Ազգային անվտանգության և պաշտպանության խորհրդի առաջարկին՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետության նկատմամբ 50 տարի ժամկետով որոշակի ոլորտային տնտեսական և այլ սահմանափակող միջոցներ (պատժամիջոցներ) կիրառելու վերաբերյալ»,- գրել է նա։
Պատգամավորի խոսքով՝ փաստաթղթին կողմ է քվեարկել 328 խորհրդարանական։ Բանաձևի նախագիծը Գերագույն Ռադա է ներկայացրել նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին։ Դրա համաձայն՝ նախատեսվում է ամբողջությամբ արգելել Իրանի հետ առևտրային գործառնությունները, դադարեցնել ռեսուրսների տարանցումը, թռիչքներն ու փոխադրումները Ուկրաինայի տարածքում և կանխել իրանցիների կապիտալի դուրսբերումը հետխորհրդային հանրապետությունից դուրս։ Բացի այդ, այն նախատեսում է Իսլամական Հանրապետությունում ցանկացած ներդրման և բնակիչների կողմից տեխնոլոգիաների փոխանցման արգելք, ինչպես նաև մտավոր սեփականության իրավունք:
Կիևի և Թեհրանի հարաբերությունները վատթարացան այն բանից հետո, երբ ուկրաինական իշխանությունները մեղադրեցին Իրանին Ռուսաստանին անօդաչու թռչող սարքեր մատակարարելու մեջ։ Այսպիսով, Թեհրանի հասցեին սպառնալիքներ հնչեցրեց Ուկրաինայի ՊՆ գլխավոր հետախուզական վարչության ղեկավար Կիրիլ Բուդանովը, ով ասաց, որ Կիևը տեսականորեն կարող է ռազմական գործողություն իրականացնել Իրանում՝ անօդաչու թռչող սարքերի արտադրությունը ոչնչացնելու համար։
Արևմտյան երկրները բազմիցս հայտարարել են, որ Իրանը Ռուսաստանին անօդաչու սարքեր է մատակարարում, Մոսկվան և Թեհրանը հերքում են բոլոր մեղադրանքները։ Ինչպես նշել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, այս թեման արհեստականորեն նետվել է ամերիկյան լրատվամիջոցներ։ Բացի այդ, Ուկրաինան անօդաչու սարքերի իրանական ծագումը հաստատող ոչ մի փաստաթուղթ չի ներկայացրել։

Верховная рада поддержала введение санкций против Ирана на 50 лет
Украинский парламент поддержал проект постановления о введении санкций против Ирана, сообщил в Telegram-канале депутат Ярослав Железняк.
"Парламент одобрил предложение СНБО о применении некоторых секторальных экономических и других ограничительных мер (санкций) к Исламской Республике Иран сроком на 50 лет", — написал он.
По словам депутата, за документ проголосовали 328 парламентариев. Проект постановления внес в Верховную раду президент Владимир Зеленский. В соответствии с ним предполагается полностью запретить торговые операции с Ираном, остановить транзит ресурсов, полеты и перевозки на территории Украины, предотвратить выведение капиталов иранскими резидентами за пределы постсоветской республики. Кроме того, предусматривается запрет на осуществление каких-либо инвестиций в Исламскую Республику и передачу резидентами технологий, а также прав на интеллектуальную собственность.
Отношения между Киевом и Тегераном ухудшились после того, как украинские власти обвинили Иран в том, что он якобы поставляет России дроны. Так, с угрозами в адрес Тегерана выступил глава ГУР Минобороны Украины Кирилл Буданов, который заявил, что Киев теоретически мог бы провести боевую операцию в Иране для уничтожения производства беспилотных летательных аппаратов.
Страны Запада не раз утверждали, что Иран поставляет России беспилотники, Москва и Тегеран все обвинения опровергали. Как отмечала официальный представитель российского МИД Мария Захарова, эта тема искусственно вбрасывалась в американские СМИ. Кроме того, Украина так и не представила никаких документов, подтверждающих иранское происхождение дронов.