ԱՄՆ-ն պատժամիջոցներ է սահմանել ՌԴԱԾ-ի և ԻՀՊԿ-ի դեմ
Միացյալ Նահանգները պատժամիջոցներ է սահմանել Ռուսաստանի Դաշնության անվտանգության դաշնային ծառայության և Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) հետախուզության դեմ՝ «ամերիկացի քաղաքացիներին ապօրինաբար կալանավորելու համար»։
Վաշինգթոնի վարչակազմի պաշտոնյայի խոսքով՝ պատժամիջոցների առաջին փուլը սահմանվում է ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի գործադիր հրամանի համաձայն՝ «Ռուսաստանի և Իրանի սուբյեկտների» դեմ, որոնք «նախկինում կամ ներկայում պատանդ են պահել կամ անօրինական կերպով կալանավորել ամերիկացիներին»։
Նա ընդգծել է, որ այդ «սուբյեկտները» փորձում են օգտագործել ամերիկյան քաղաքացիներին՝ «որպես քաղաքական լծակներ կամ ԱՄՆ-ից զիջումներ ստանալու գործիքներ»։ Նման գործողությունները սպառնալիք են դարձել միջազգային քաղաքական համակարգի կայունությանն ու ամբողջականությանը, արտերկրում գտնվող ամերիկացիների անվտանգությանը, ասել է պաշտոնյան։
«Նրանք (ԱԴԾ-ն և Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը) պատասխանատու են արտասահմանում ԱՄՆ քաղաքացիների անօրինական կալանավորումը պատվիրելու, վերահսկելու կամ այլ կերպ ուղղորդելու համար»,- ասել է վարչակազմի պաշտոնյան:
Նրա խոսքով՝ ԱԴԾ-ն ներգրավվել է «Ռուսաստանում անարդարացիորեն կալանավորված» ԱՄՆ քաղաքացիների ձերբակալություններին, հետաքննությանն ու կալանավորմանը։ Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը ներգրավված է նաև արտասահմանում ամերիկացիների «սխալ կալանավորման» «մեղսակցության կամ պատասխանատվության մեջ», պնդում է քաղաքական գործիչը։

США ввели санкции против ФСБ и КСИР
США ввели санкции против Федеральной службы безопасности РФ и разведки Корпуса стражей исламской революции (КСИР) за «незаконное удержание американских граждан».
По словам представителя вашингтонской администрации, первый пакет санкций вводится в соответствии с указом президента США Джо Байдена против «субъектов в России и Иране», которые «ранее или в настоящее время удерживают в заложниках или неправомерно задерживают американцев».
Он подчеркнул, что эти «субъекты» пытались использовать американских граждан «в качестве политического рычага или для получения уступок» от США. Такие действия стали угрозой для стабильности и целостности международной политической системы и безопасности американцев за рубежом, указал чиновник.
«Они (ФСБ и КСИР) несут ответственность за отдачу приказов, контроль или иное руководство неправомерным задержанием граждан США за рубежом», - отметил представитель администрации.
По его словам, ФСБ была задействована в арестах, расследованиях и содержании под стражей граждан США, которых «несправедливо задержали в России». КСИР также причастен «к соучастию или ответственности за отдачу приказов» по «неправомерному задержанию» американцев за рубежом, утверждает политик.