Դոնալդ Թրամփը ձերբակալվել է. #CNN
Ձերբակալությունը կտևի մինչև նրան մեղադրանք առաջադրելը։ Սպասվում է, որ կես ժամվա ընթացքում Թրամփը կկարողանա լքել դատարանը։
Ավելի վաղ Մանհեթենի շրջանային դատախազ Էլվին Բրեգի գրասենյակը ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփի դեմ ներկայացված 34 մեղադրանքները վերաորակել էր քրեական մեղադրանքների: Թրամփն իր TruthSocial սոցցանցում իր ձերբակալությունից առաջ գրառում է հրապարակել։ «Ես գնում եմ Ստորին Մանհեթենի դատարանի շենք։ Դա այնքան սյուրռեալիստական ​​է թվում - վայ, նրանք ինձ ձերբակալելու են: Ես չեմ կարող հավատալ, որ դա տեղի է ունենում Ամերիկայում: ՄԱԳԱ»
Ամերիկյան լրատվամիջոցները հայտնել են, որ Թրամփը մտադիր է դատարանում իրեն անմեղ ճանաչել։ Թրամփը դատարան է ժամանել մեկ տասնյակ մեքենաներից բաղկացած ավտոշարասյունով և անվտանգության աշխատակիցներով, որոնք իրեն են պատկանում՝ որպես նախկին նախագահ։
Թրամփի ավտոշարասյունը դատարան է ժամանել Trump Tower-ից, ուր նախկին նախագահը ժամանել է Ֆլորիդայից մեկ օր առաջ։ Դատարանի մոտ հավաքվել էին Թրամփի բազմաթիվ կողմնակիցներ ու հակառակորդներ, ինչպես նաև լրագրողներ։
Չնայած լրագրողների բազմաթիվ խնդրանքներին և հետաքրքրությանը, դատարանը թույլ չտվեց ուղիղ եթեր հեռարձակել նիստերի դահլիճից՝ միայն թույլ տալով լուսանկարիչներին մի քանի լուսանկար անել մինչև նիստի մեկնարկը։ Թրամփը նույնպես չի խոսել դատարանի մոտ հավաքվածների հետ, ինչպես որոշ լրատվամիջոցներ են առաջարկել, բայց նա կարող է դա անել շենքից դուրս գալուց հետո կամ արդեն Ֆլորիդայում, ուր նախատեսում է վերադառնալ երեքշաբթի երեկոյան։
BBC-ն գրում է, որ Թրամփը չի պահվի կալանքի տակ կամ ֆիզիկական կալանքի տակ՝ ի տարբերություն Մանհեթենի քրեական դատարան ներկայացող շատ այլ մեղադրյալների։ Նախկին նախագահի համար անվտանգության հատուկ միջոցներ կան:
Մեղադրանքների առաջադրումից անմիջապես հետո Գաղտնի ծառայությունը Թրամփին կտանի Ֆլորիդայի Մար-ա-Լագո կալվածք, որտեղ ակնկալվում է, որ նա ելույթ կունենա իր կողմնակիցների հետ։

Вторник, 04 Апреля, 2023 года, 22:18
Арест продлится до выдвижения ему обвинений. В течение получаса Трамп, как ожидается, сможет свободно покинуть суд.
Ранее офис окружного прокурора Манхэттена Элвина Брэгга переквалифицировал 34 пункта обвинения против бывшего президента Соединенных Штатов Дональда Трампа в уголовные. Трамп перед арестом опубликовал пост в своей соцсети TruthSocial. «Направляюсь в здание суда на Нижнем Манхэттене. Это кажется таким сюрреалистичным – вау, они собираются арестовать меня. Не могу поверить, что это происходит в Америке. MAGA!»
Американские СМИ сообщали, что Трамп намерен сам выступить в суде с заявлением о своей невиновности. Трамп приехал в суд в кортеже из десятка машин и с охраной, которые положены ему как бывшему президенту.
Кортеж Трампа прибыл в суд из Трамп-тауэр, куда экс-президент приехал из Флориды накануне. Возле суда собрались многочисленные сторонники и противники Трампа, а также журналисты; прилегающая территория оцеплена полицией и сотрудниками секретной службы, которая охраняет Трампа.
Несмотря на многочисленные запросы и интерес со стороны журналистов суд не разрешил вести прямую трансляцию из зала заседаний, позволив фотографам лишь сделать несколько снимков перед началом слушаний. Трамп также не выступил перед собравшимися возле суда, как предполагали некоторые СМИ, но он может сделать это после выхода из здания или уже во Флориде, куда планирует вернуться во вторник вечером.
BBC пишет, что Трампа быстро оформят, а затем поведут на слушания. Его не будут держать под стражей или физически удерживать, в отличие от многих других обвиняемых, которые предстают перед уголовным судом Манхэттена. Для бывшего президента существуют специальные меры безопасности, поэтому процедура отличается от того, с чем сталкивается большинство обвиняемых.
Сразу же после предъявления обвинений секретная служба увезет Трампа в поместье Мар-а-Лаго во Флориде, где, как ожидается, он выступит перед своими сторонниками.