Իրան-Չինաստան հարաբերությունները չեն ենթարկվում Արևմուտքին. #ChinaDaily
Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռաիսիի՝ Պեկին կատարած այցի ֆոնին չինական China Daily թերթը հոդված է հրապարակել, որում գրել է, որ իրանա-չինական հարաբերությունները ենթակա չեն Արևմուտքին։
Արևմտյան երկրների ուշադրությունն Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռաիսիի՝ երեքշաբթիից հինգշաբթի Չինաստան կատարած այցի վրա ցույց է տալիս, որ նրանք չեն ցանկանում վերահսկել նորմալ միջպետական ​​փոխհարաբերույթունները:
Չինաստանն Իսլամական Հանրապետության հետ իր ավանդական բարեկամությունը միշտ դիտարկել է ռազմավարական տեսանկյունից։ Հարաբերությունների ամրապնդումն ու զարգացումը ռազմավարական ընտրություն է երկու կողմերի համար։
Ե՛վ փորձը, և՛ ավելի ու ավելի անկայուն միջազգային իրավիճակը ցույց են տալիս, որ երկկողմ հարաբերություններում աճի առողջ թափի պահպանումը ծառայում է ոչ միայն երկու երկրների շահերին, այլև համաշխարհային խաղաղությանը և կայունությանը: Ինչպես ասել է Չինաստանի նախագահ Սի Ցզինպինը, երկու երկրները բազմակողմանիության հավատարիմ կողմնակիցներ են և միակողմանիության և հեգեմոնիայի հավատարիմ հակառակորդներ:

China Daily: Ирано-китайские отношения не подчиняются Западу
На фоне визита президента Ирана Эбрахима Раиси в Пекин китайская газета «China Daily» в статье написала, что ирано-китайские отношения не подчиняются Западу.
Внимание, которое западные страны привлекли к визиту президента Ирана Эбрагима Раиси в Китай со вторника по четверг, свидетельствует об их нежелании наблюдать за нормальными межгосударственными обменами.
Китай всегда рассматривал свою традиционную дружбу с Исламской Республикой со стратегической точки зрения. Укрепление и развитие отношений – это стратегический выбор обеих сторон.
Как опыт, так и все более нестабильная международная ситуация показывают, что сохранение здорового импульса роста двусторонних отношений служит интересам не только двух стран, но и глобального мира и стабильности. Как сказал председатель КНР Си Цзиньпин, они являются стойкими сторонниками многосторонности и стойкими противниками односторонности и гегемонии.