«Մեզ իրավիճակ փրկելու քիչ ժամանակ է մնացել». Վահե Հովհաննիսյան
Այլընտրանքային նախագծեր խմբի անդամ Վահե Հովհաննիսյանի հոդվածը. «Աղետը շեմին է, իշխանությունը՝ սալոնային հյուրախաղերի, իսկ դիմացը՝ անգործություն
Մեկը չկա՞, որ մոլորված դաշնակահարին ասի. երբ դու նախագահ ես ու քո ժողովրդի մի մասը գտվում է ցեղասպանության վտանգի տակ (քո իսկ վարչապետի ձևակերպմամբ), ապա իրավունք չունես օտար երկիր պաշտոնական այցի ժամանակ դաշնամուր նվագելու։ Ի՞նչ ես ուզում դրանով ասել, որ անհո՞գ ես, թքա՞ծ ունես 120 հազար հայի վրա, թե՞ մեսիջ ես ուղարկում միջազգային հանրությանը, թե ամեն ինչ նորմալ է, իր հունով գնում է։ Պաշտոնական ելույթի ժամանակ էլ միակ նշանակալի բանը, որ անում է, ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրում Ռուսաստանից բողոքելն է։ Նա ընդհանրապես հասկանո՞ւմ է՝ պետությունը ի՛նչ է, աղետը ի՛նչ է։
Մենք առաջին խելագար պետությունն ենք կարծես թե։ Նախորդ նախագահը, երկիրը աղետի շեմին թողնելով, գաղտագողի Աբու-Դաբիից ճողոպրեց ու հիմա տաք Լոնդոններից մտահոգություններ է արտահայտում։
Վաղը, երբ Հայաստանում մեծ ողբերգությունը կայանա, էլի նրանցից մեկը դաշնամուր է նվագելու, մյուսը՝ ցավակցական Tweet ուղղի սեփական ժողովրդին։
Ամեն ինչ պետք է արվի, որ երբ գա ժամանակը, բոլորի դերակատարումը այս մեծ պատմական աղետի մեջ պարզվի։ Մի օր պետք է պարզել պատերազմի օրերին և դրանից որոշ ժամանակ առաջ Անվտանգության Խորհրդի բոլոր անդամների պահվածքը, հանդիպումները, դերակատարումը՝ ո՛ր երկրում էլ ապրեն, ո՛ր ռեյսով էլ գնացած լինեն։
Մեկը չկա՞ բացատրի հայ ժողովրդին, որ երբ ուրախանում եք ՀԱՊԿ զորավարժությունների չեղարկումով և ՌԴ ռազմաբազայի լուծարման գաղափարով, իսկ արևմուտքից ոչ մեկը ձեզ չի տալիս որևէ անվտանգային երաշխիք (արևմուտքն այդ մասով ազնիվ է), իսկ քո թշնամին քո սահմանների մատույցներում 8 երկրի մասնակցությամբ զորավարժություն է անում ու հետն էլ շեշտում՝ Հայաստանի սահմանին, որը նույնն է, թե՝ Հայաստանի դեմ, նշանակում է, որ քեզ մեծ աղետ է սպասում։
Ու մի օր երբ թուրք-ադրբեջական զորքը կսկսի «խաղաղության Զանգեզուր» բարի անվանումով օպերացիան, չեք էլ հասցնելու հասկանալ, ինչու այսպես եղավ։ Ու վստահ եմ՝ նույնիսկ այն ժամանակ զարմացած հարցնելու են՝ բա Ռուսաստանն ինչո՞ւ չօգնեց, մեզ մենակ թողեց։
Կոչ եմ անում իմ ընկերներին, հանրային մեծ խումբ պարկեշտ պայքարող գործիչներին. ժամանակն է՝ ամեն ինչի մասին խոսել ավելի պարզ ու առանց ավելորդ քաղաքավարության։ Մեզ իրավիճակ փրկելու քիչ ժամանակ է մնացել։ Ու պետք չէ սահմանափակվել միայն վերջին երկու «գաստրոլյոր» նախագահների կամ գործող իշխանության դերակատարմամբ։ Կա՛մ պահելու ենք պետություն, կա՛մ դիմավորելու ենք աղետը։ Այդ աղետին կնսպաստես քո ակտիվ քայլերո՞վ, թե՞ պասիվ անտարբերությամբ. տարբերությունը պատմական կտրվածքով շատ մեծ չի լինելու»:

Ваге Ованнисян: У нас осталось мало времени, чтобы спасти ситуацию
Неужели некому сказать заблудившемуся пианисту: когда ты президент и часть твоего народа находится под угрозой геноцида (по формулировке твоего же премьера), то ты не имеешь права играть на пианино во время официального визита в чужую страну. Что ты хочешь этим сказать? Что ты беспечен, тебе плевать на 120 тысяч армян, или ты посылаешь сигнал международному сообществу, что все нормально, все идет своим чередом? Единственное значимое, что он делает во время своего официального выступления, — это жалуется на Россию в стране-члене НАТО. Понимает ли он вообще, что такое государство, что такое бедствие?
Кажется, мы первое сумасшедшее государство. Предыдущий президент, оставив страну на грани катастрофы, тайком удрал в Абу-Даби, а теперь высказывает опасения из теплого Лондона.
Завтра, когда в Армении произойдет великая трагедия, один из них будет играть на пианино, а другой отправит твит соболезнования своему народу.
Нужно сделать все, чтобы, когда придет время, была раскрыта роль каждого в этой великой исторической катастрофе. Когда-нибудь надо будет выяснить поведение, встречи, роль всех членов Совета Безопасности в дни войны и некоторое время до нее, в какой бы стране они ни жили, каким бы рейсом ни улетели.
Неужели некому объяснить армянскому народу, что когда вы радуетесь отмене учений ОДКБ и идее расформирования российской военной базы, и никто из Запада не дает вам никаких гарантий безопасности (Запад честен по этой части), а ваш противник проводит у ваших границ военные учения с участием 8 стран и подчеркивает, что на границе Армении, что то же самое, что и против Армении, значит вас ждет большая катастрофа.
И однажды, когда турецко-азербайджанская армия начнет операцию с добрым названием «Зангезур мира», вы даже не сможете понять, почему так произошло. И я уверен, что и тогда они удивятся, спросив, почему Россия не помогла, бросила нас.
Я призываю своих друзей, большую общественную группу достойных деятелей – пора говорить обо всем проще и без лишней вежливости. У нас осталось мало времени, чтобы спасти ситуацию. И не обязательно ограничиваться только ролью двух последних «гастрольных» президентов или действующей власти. Либо мы сохраним государство, либо встретим катастрофу. Будете ли вы ждать этой катастрофы своими активными действиями или пассивным равнодушием? Разница в историческом разрезе будет небольшой.