«Շուրջ 1100 մարդ մնացել է ճանապարհին ձմեռային ցուրտ պայմաններում». Արցախի ՄԻՊ
Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Արդեն 24 ժամ է Արցախի ժողովուրդը գտնվում է շրջափակման մեջ՝ կտրված արտաքին աշխարհի հետ հաղորդակցության հնարավորությունից։
Ադրբեջանցիները կեղծ բնապահպանական պատճառաբանություններով փակել են Ստեփանակերտ-Գորիս ճանապարհը, որը միակն է։ Ստեղծված իրավիճակը հանգեցնում է հումանիտար աղետալի հետևանքների՝ դադարեցվել է սննդամթերքի, էներգակիրների, դեղորայքի և անհրաժեշտ պարենի մատակարարումները, հազարավոր մարդիկ գտնվում են մեկուսացման մեջ, շուրջ 1100 մարդ մնացել է ճանապարհին ձմեռային ցուրտ պայմաններում՝ հնարավորություն չունենալով միանալ իրենց ընտանիքներին, այդ թվում՝ 270 երեխաներ այս պահին կրտված են իրենց ընտանիքներից։
Սա ադրբեջանական էթնիկ ատելության քաղաքականության հերթական դրսևորումն է, որը նպատակ ունի ահաբեկելու Արցախի ժողովրդին, գոյաբանական սպառնալիքի ներքո տարբեր կենսական հարցերում զիջումներ կորզելու Արցախից և պարտադրելու իր կամքը։ Սրանք մարդու իրավունքների լայնածավալ ու կոպտագույն խախտումներ են, որոնց վերաբերյալ մինչ այս պահը միջազգային պատշաճ արձագանք չկա։ Ես ակնկալում եմ միջազգային դերակատարների ակտիվ արձագանքը, մարդիկ չպիտի անտեսվեն՝ անկախ աշխարհաքաղաքական իրողություններից ու պետությունների քաղաքական ու տնտեսական շահերից»։

Омбудсмен Арцаха: Около 1100 человек остаются на дороге в холодных зимних условия
Защитник прав человека Республики Арцах Гегам Степанян на своей странице в Facebook пишет: «Уже 24 часа народ Арцаха находится в блокаде, лишенным возможности связи с внешним миром.
Азербайджанцы по надуманным экологическим причинам перекрыли автодорогу Степанакерт-Горис – единственную соединяющую Арцах с Арменией и миром дорогу.
Сложившаяся ситуация приводит к катастрофическим гуманитарным последствиям: прекращены поставки продуктов питания, энергоносителей, медикаментов и других предметов первой необходимости, тысячи людей находятся в изоляции, около 1100 человек остаются на дороге в холодных зимних условиях, не имея возможности воссоединения со своими семьями, в том числе 270 детей.
Это очередное проявление политики этнической ненависти Азербайджана, которая направлена на террор народа Арцаха, извлечение уступок у Арцаха под экзистенциальными угрозами и навязывание своей воли.
Это вопиющие и широкомасштабные нарушения прав человека, на которые до сих пор нет надлежащей международной реакции.
Я ожидаю активной реакции международных акторов, люди не должны игнорироваться – независимо от геополитических реалий и политических и экономических интересов государств».