ԵՄ-ն սպառնում է արգելափակել Twitter-ը
Եվրոմիությունը սպառնացել է Twitter-ն արգելափակել իր տարածքում, եթե սոցցանցի սեփականատեր Իլոն Մասքը չհետևի բովանդակության մոդերատորության ԵՄ կանոններին, հայտնում է Financial Times-ը՝ հղում անելով աղբյուրներին։
Եվրոհանձնակատար Թիերի Բրեթոնն, ով պատասխանատու է ԵՄ թվային օրենքների կիրառման համար, սպառնալիք է հնչեցրել չորեքշաբթի օրը Մասքի հետ տեսազանգի ժամանակ, գրում է թերթը՝ վկայակոչելով խոսակցությանը ծանոթ մարդկանց։
Նշվում է, որ Բրեթոնը Մասքին ասել է, որ հետևի կանոնների ցանկին, որը ներառում է հստակ չափանիշների ստեղծում, որոնցով տվյալ օգտատերը կարող է արգելափակվել, ոչ թե «կամայականորեն» վերականգնել արգելափակված օգտատերերին, «ագրեսիվ» հետևել ապատեղեկատվությանը և համաձայնել «հարթակի լայնածավալ անկախ աուդիտին» մինչև հաջորդ ամառ: Նշվում է, որ եթե Twitter-ը խախտի օրենքը, ապա սոցցանցը կկանգնի ԵՄ-ում արգելքի կամ համաշխարհային շրջանառության մինչև 6%-ի տուգանքի առաջ: Միաժամանակ Financial Times-ի զրուցակիցները պնդում են, որ Մասքը բազմիցս օրենքը անվանել է «շատ ողջամիտ» և ասել, որ այն պետք է կիրառվի «ամբողջ աշխարհում»։
Բացի այդ, ըստ թերթի, Բրեթոնը Մասքին կոչ է արել կիրառել գովազդի վերաբերյալ խիստ կանոններ, որոնք ներառում են երեխաներին «թիրախավորելու» արգելքը և բոլոր օգտատերերին «թիրախավորելու» արգելքը՝ հիմնված «զգայուն տեղեկատվության» վրա, ինչպիսիք են կրոնական և քաղաքական համոզմունքները:
Ավելի վաղ Մասքը հայտարարել էր, որ կվերականգնի արգելափակված հաշիվները սոցցանցում այն ​​բանից հետո, երբ իր հարցման մասնակիցների մեծամասնությունը կողմ է արտահայտվել էջերի «համաներմանը»։ Մինչ այս հարցումների հիման վրա բացվել էր նաև ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփի էջը։

ЕС пригрозил Twitter запретом
Евросоюз пригрозил Twitter запретом на своей территории в том случае, если владелец соцсети Илон Маск не будет следовать правилам ЕС о модерации контента, сообщает газета Financial Times со ссылкой на источники.
"Еврокомиссар Тьерри Бретон, отвечающий за реализацию цифровых законов ЕС, озвучил угрозу во время видеовстречи с Маском в среду", - пишет газета, ссылаясь на людей, знакомых с ходом беседы.
Отмечается, что Бретон сказал Маску о необходимости придерживаться списка правил, который включает в себя создание четких критериев, по которым тот или иной пользователь может быть заблокирован, отказ от "произвольного" восстановления заблокированных пользователей, "агрессивное" преследование дезинформации и согласие на "обширный независимый аудит" платформы к следующему лету. По данным Financial Times, Маска предупредили, что если он не будет придерживаться этих правил, то Twitter "рискует нарушить" новый закон ЕС о цифровых услугах, который устанавливает стандарт того, как технологические компании должны модерировать контент. Отмечается, что если Twitter нарушит закон, то соцсеть столкнется с запретом на территории ЕС или штрафом в размере до 6% от глобального оборота. При этом собеседники Financial Times утверждают, что Маск неоднократно называл закон "очень разумным" и сказал, что он должен применяться "во всем мире".
Кроме того, как пишет газета, Бретон призвал Маска применить строгие правила в отношении рекламы, среди которых был запрет на "таргетирование" детей и запрет на "таргетирование" всех пользователей на основе "чувствительной информации", такой как религиозные и политические убеждения.
Ранее Маск объявил, что восстановит заблокированные аккаунты в социальной сети после того, как за "амнистию" страниц высказалось большинство участников проведенного им опроса. До этого также на основе опроса была разблокирована страница экс-президента США Дональда Трампа.