Արևմտյան ընկերությունները մեծացնում են զենքի արտադրությունը. #WSJ
Զենքի արևմտյան խոշոր արտադրողները մեծացնում են հրթիռային կայանների, տանկերի և զինամթերքի արտադրությունը՝ բավարարելու համար պահանջարկը, որն աճել է ուկրաինական հակամարտության ֆոնին, գրում է The Wall Street Journal-ը:
Հրապարակման մեջ ասվում է, որ ամերիկյան Raytheon Technologies ընկերությունը թոշակառուներին վերադարձրել է աշխատանքի՝ Stinger զենիթահրթիռային համակարգերի արտադրությունը մեծացնելու նպատակով։ Հեղինակները նշում են, որ ԱՄՆ զինուժը չէր պատվիրել այդ հակաօդային պաշտպանության համակարգերը 2008 թվականից ի վեր։
Փետրվարից ամերիկյան Lockheed Martin կոնցեռնը կրկնապատկել է Javelin հակատանկային համակարգերի արտադրությունը և նախատեսում է այս տարվա սկզբի մակարդակից 60%-ով ավելացնել HIMARS MLRS-ի և հարակից հրթիռների արտադրությունը։
Անօդաչու սարքերի, հետագծման համակարգերի և հատուկ սարքավորումների արտադրող L3Harris-ը Փենթագոնից 200 միլիոն դոլարի պատվեր է ստացել Ուկրաինայի համար։
Հրատարակությունը, հղում անելով գերմանական Rheinmetall պաշտպանական կոնցեռնի գործադիր տնօրեն Արմին Փափերգերին, գրում է, որ հաջորդ տարի նրանք ակնկալում են ստանալ մի շարք խոշոր պայմանագրեր։ Դրանց իրականացման համար կոնցեռնը ձեռք է բերել իսպանական Expal Systems S.A ընկերությունը, որը մասնագիտացած է պայթուցիկների արտադրության մեջ։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Ուկրաինային մատակարարվող սպառազինությունների հոսքը սկսել է թուլանալ՝ չնայած ԱՄՆ քոնգրեսականների կողմից 1,1 միլիարդ դոլար արժողությամբ ռազմական օգնության նոր փաթեթի հավանությանը։

WSJ: западные компании наращивают производство оружия
Крупнейшие западные производители вооружений наращивают выпуск ракетных установок, танков и боеприпасов, чтобы удовлетворить спрос, возросший на фоне конфликта на Украине, пишет The Wall Street Journal.
В публикации говорится, что американская компания Raytheon Technologies для наращивания выпуска зенитных ракетных комплексов Stinger вернула на работу пенсионеров. ВС США не заказывали эти ЗРК с 2008 года, отмечают авторы.
Американский концерн Lockheed Martin с февраля удвоил выпуск противотанковых комплексов Javelin и планирует увеличить на 60% уровня начала этого года выпуск РСЗО HIMARS и соответствующих снарядов.
Компания L3Harris, занимающаяся производством беспилотников, комплексов слежения и спецоборудования, получила заказ от Пентагона на $200 млн для Украины.
Издание, ссылаясь на исполнительного директора немецкого оборонного концерна Rheinmetall Армина Паппергера, пишет, что в следующем году они рассчитывает получить ряд крупных контрактов. Для их выполнения концерн приобрел испанскую фирму Expal Systems S.A, которая специализируется на производстве взрывчатых веществ.
Ранее сообщалось, что поток поставляемых Украине вооружений стал ослабевать, несмотря на одобрение американскими конгрессменами нового пакета военной помощи на $1,1 млрд.