ԵՄ-ն Ռուսաստանը ճանաչեց ահաբեկչությունը հովանավորող պետություն
Եվրոխորհրդարանը չորեքշաբթի օրը բանաձև է ընդունել, որով Ռուսաստանը հռչակվում է ահաբեկչությունը հովանավորող պետություն։ Նախաձեռնությունը պաշտպանել է 494 խորհրդարանական, դեմ է եղել 58-ը: Եվրոխորհրդարանը կոչ է արել ԵՄ խորհրդին ընդլայնել պատժամիջոցների ցուցակները և ստեղծել լիարժեք իրավական դաշտ՝ երկրներին նման կարգավիճակ տալու համար: Դաշնային խորհուրդն ընդունված փաստաթուղթն անվանել է «բռնի հակառուսական գործունեության իմիտացիա»։
Նոյեմբերի 21-ի բանաձևի նախագծում հովանավորները Ռուսաստանին մեղադրում են Ուկրաինայում ռազմական հանցագործությունների, երկրի էներգետիկ ենթակառուցվածքների գնդակոծման, Մարիուպոլում հումանիտար ճգնաժամի, համաշխարհային պարենային ճգնաժամի և ուկրաինական տարածքների անօրինական բռնակցման մեջ։ Նշվում է նաև Սիրիայի նախագահ Բաշար ալ Ասադին աջակցելը և MH17 գործով դատավճիռը։
Բանաձևն ուղղակի իրավական հետևանքներ չունի Եվրոմիության համար, այլ արտահայտում է պատգամավորների մեծամասնության կարծիքը։ Ներկայում ԵՄ-ն չունի օրենսդրական դաշտ՝ ահաբեկչությունը հովանավորող պետությունների ցուցակում երկրներ ներառելու համար։ Միևնույն ժամանակ, 2016 թվականից գործում է ռեժիմ, որը թույլ է տալիս անհատներին և կազմակերպություններին ընդգրկել ահաբեկչությանն աջակցելու համար պատժամիջոցների ցուցակներում, այժմ կա 13 անձ և չորս կազմակերպություն, այդ թվում՝ ԴԱԻՇ (Ռուսաստանում արգելված կազմակերպություն) և Ալ. -Քաիդա (Ռուսաստանում արգելված կազմակերպություն):

В ЕС признали Россию спонсором терроризма. Какие могут быть последствия
Европарламент (ЕП) принял в среду резолюцию, в которой Россия объявляется государством — спонсором терроризма. Инициативу поддержали 494 парламентария, против выступили 58. ЕП призвал Совет ЕС расширить санкционные списки и создать полноценную правовую базу для наделения стран подобным статусом. В Совфеде назвали принятый документ «имитацией бурной антироссийской деятельности».
На пленарной сессии Европарламента в Страсбурге за резолюцию, в которой Россия названа «государством – спонсором терроризма и государством, применяющим средства терроризма», проголосовали 494 депутата, 58 высказались против и 44 воздержались.
В проекте резолюции от 21 ноября авторы обвиняют Россию в военных преступлениях на Украине, обстрелах энергетической инфраструктуры страны, гуманитарном кризисе в Мариуполе, глобальном продовольственном кризисе и незаконном присоединении украинских территорий. Также упоминается поддержка президента Сирии Башара Асада и приговор по делу МН17.
Резолюция не несет прямых юридических последствий для Евросоюза, но отражает мнение большинства депутатов. Сейчас у ЕС нет законодательной базы для внесения стран в списки государств — спонсоров терроризма. При этом с 2016 года действует режим, позволяющий включать в санкционные перечни физлица и организации за поддержку терроризма, сейчас там числятся 13 физлиц и четыре организации, включая ИГИЛ (организация запрещена в России) и «Аль-Каиду» (организация запрещена в России).