Ուկրաինայում ճգնաժամ հրահրելու լոբինգն իրականացրել են ԱՄՆ-ում զենք արտադրողները. Asia Times
![]() Ռուսաստանի հետ առճակատման սանձազերծումը և Ուկրաինայում հակամարտություն հրահրելու լոբբինգը իրականացվել է ամերիկյան զենք արտադրողների կողմից: այսպիսի հայտարարություն է արել Asia Times-ի սյունակագիր Լեոնարդ Գուդմանը։ Միևնույն ժամանակ, «ռազմական տեխնիկա արտադրողները» Վաշինգթոնից պահանջում են «թշնամական հարաբերություններ խոշոր երկրների, այդ թվում՝ Ռուսաստանի Դաշնության և Չինաստանի հետ՝ ավիակիրների, F-35 կործանիչների, միջուկային սուզանավերի և նոր սերնդի միջուկային ռումբերի վաճառքն արդարացնելու համար»,- գրել է լրագրողը։ Ուկրաինայի հակամարտությունը, դիտորդի խոսքով, «ոսկու հանք դարձավ զենքի արդյունաբերության համար»: Գուդմանը նշել է, որ ՆԱՏՕ-ն յուրաքանչյուր նոր անդամից պահանջում է զենք գնել ամերիկյան սպառազինության համակարգերի հետ, և 2014-ի իրադարձություններն Ուկրաինայում «դռները բացեցին» նրա սպառազինության քաղաքականության համար։ ԱՄՆ-ի պաշտպանության նախարար Լլոյդ Օսթինը և ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեյք Սալիվանը, ըստ լրագրողի, կապված են եղել ԱՄՆ ռազմարդյունաբերական համալիրի հետ։ |
ՌԴ 44 քաղաքացիներ խաղաղապահների օգնությամբ տարհանվել են Արցախից
2918:30Փորձաքննություն է նշանակվել՝ նույնականացնելու ուրբաթ օրը հայկական կողմին փոխանցված մարմինը
2718:24ԿԽՄԿ ներկայացուցիչներն այցելել են Ադրբեջանում պահվող հայ գերիներին
4416:42«Իրանի դեմ իրականացված գործողության ամենից տարածված վարկածը». Արմեն Պետրոսյան
5515:18««տավարական», «սրածելուն», «կարատվել», «գորյանն», «չի տերերի»»․ հատված՝ դատավոր Արշակ Մաթևոսյանի որոշման տեքստից (լուսանկար)

Asia Times: разжигание кризиса на Украине лоббируют производители оружия в США
Развязывание противостояния с Россией и разжигание конфликта на Украине лоббировали американские производители оружия. Такое заявление сделал обозреватель Asia Times Леонард Гудман.
По его словам, производители оружия являются наиболее влиятельными бизнес-группами, которые и определяют внешнюю политику Соединенных Штатов. «Зоны активного конфликта», как отметил Гудман, требуются «для оправдания ожиданий Уолл-стрит по прибыли».
При этом «изготовители военной техники» требуют от Вашингтона «враждебных отношений с крупными странами», среди которых РФ и Китай, для того, чтобы «оправдать продажи авианосцев, истребителей F-35, атомных подводных лодок и ядерных бомб нового поколения», — написал журналист.
Демократы, по мнению Гудмана, глубоко обязаны военным компаниям финансирующим их партию. А тех «не волнуют разговоры о дипломатии или риске ядерной войны», они требуют, чтобы финансируемые ими «прислужники во власти» обеспечивали своими решительными действиями высокие прибыли их инвестиционного капитала.
Конфликт на Украине, как заявил обозреватель, «стал золотой жилой для оружейной промышленности».
Гудман обратил внимание, что НАТО требовала от каждого нового члена закупать оружие, совместимое с американскими системами вооружений, а события 2014 года на Украине «открыли дверь» для политики ее вооружения.
Глава Минобороны США Ллойд Остин и советник президента по национальной безопасности Джейк Салливан были, как утверждает журналист, связаны с американским ВПК.