RUSAL-ի բաժնետոմսերն անմիջապես ընկել են, երբ Bloomberg-ը գրել է ռուսական ալյումինի դեմ պատժամիջոցների մասին
![]() Այն բանից հետո, երբ Bloomberg-ը, հղում անելով իր աղբյուրներին, հայտնել է, որ ԱՄՆ նախագահի վարչակազմը քննարկում է ռուսական ալյումինի դեմ պատժամիջոցների 3 տարբերակ, ներառյալ դրա ամբողջական արգելքը, Մոսկվայի բորսայում RUSAL-ի գնանշումները կտրուկ ընկել են 4,6%-ով՝ 36,57 ₽-ուց հասնելով մինչև 35,05 ₽ մեկ ակցիայի համար: Ալյումինի մատակարարումները վաղուց զերծ են մնացել պատժամիջոցներից՝ մեծ թվով արտադրողների համար դրա կարևորության պատճառով: Մետաղն օգտագործվում է տարբեր ոլորտներում՝ ավտոմոբիլային արդյունաբերությունից և երկնաքերերի կառուցումից մինչև բջջային հեռախոսների արտադրություն: Չորեքշաբթի օրը Bloomberg-ը հաղորդել է, որ Սպիտակ տունն այժմ դիտարկում է 3 հնարավոր սցենար՝ ռուսական ալյումինի ամբողջական արգելք, մաքսատուրքերի բարձրացում այն մակարդակի, որը կհանգեցնի դրա արգելքին և պատժամիջոցների սահմանում United Co. Rusal International-ի դեմ։ Փորձագետների կարծիքով՝ այս միջոցները «հեռահար հետևանքներ կունենան ալյումինի համաշխարհային շուկայի համար», քանի որ կստիպեն ամերիկյան և ռուսական մետաղի այլ սպառողներին շտապել դրան փոխարինող գտնել։ |

Акции RUSAL моментально упали после публикации Bloomberg о санкциях против российского алюминия
После того, как агентство Bloomberg сообщило со ссылкой на свои источники, что в администрации президента США обсуждается 3 варианта санкций против российского алюминия, в том числе, его полный запрет, на торгах Мосбиржи в моменте упали котировки компании RUSAL: на 4,6% - с ₽36,57 до ₽35,05 за одну акцию.
Поставки алюминия долгое время являлись защищенными от санкций из-за его важности для огромного количества производителей. Металл применяется в разных сферах - от автомобилестроения и возведения небоскребов до изготовления мобильников.
РФ занимает в мире второе место по производству металла после Китая.
В среду Bloomberg сообщило, что в Белом доме сейчас рассматривают 3 возможных сценария: полный запрет российского алюминия, повышение тарифов до такого уровня, который приведёт к его запрету и введение санкций против компании United Co. Rusal International.
Как считают эксперты, эти меры будут иметь «далеко идущие последствия для глобального рынка алюминия», поскольку вынудят американских и других потребителей российского металла поспешить найти ему замену.