Ռուսաստանի և Ֆինլանդիայի սահմանին բացվել է հավաքագրման շարժական կենտրոն
Սեպտեմբերի 28-ից Լենինգրադի մարզի Վիբորգսկի շրջանում Ֆինլանդիայի հետ սահմանին գործում է շարժական հավաքակայան։ Այն տեղակայվել է Տորֆյանովկա ավտոմոբիլային անցակետում։
Այժմ մասնակի զորահավաքի չափանիշներին համապատասխանողներին հսկիչ անցակետում ծանուցագրեր են տրվում։ Մնացածներին կոչ են անում զինվորական ծառայության անցնել որպես կամավորներ, հայտնում է TASS-ը։ Հաղորդվում է, որ հանգստյան օրերին մոտ 17.000 ռուսաստանցի հատել է Ֆինլանդիայի սահմանը, ինչը 80%-ով ավելի է անցյալ շաբաթվա համեմատ:
Մեկ օր առաջ՝ սեպտեմբերի 27-ին, համանման զորահավաքային հավաքակայան էր հայտնվել Վրաստանի հետ Ռուսաստանի սահմանին գտնվող Վերին Լարսի անցակետում։ Բացի այդ, սեպտեմբերի 23-ին այնտեղ այս տարի ռեկորդային հերթ է գրանցվել՝ 1,7 հազար ավտոմեքենա։
Ռուսները, ովքեր լքել են երկիրը մասնակի զորահավաքի պատճառով և չեն խախտել օրենքը, կկարողանան վերադառնալ, ասել է Դաշնության խորհրդի պետական ​​ինքնիշխանության պաշտպանության հանձնաժողովի ղեկավար Անդրեյ Կլիմովը։ «Ռուսաստանը իրավական պետություն է»,- ընդգծել է նա։ Պաշտպանության նախարարությունը նաև հաստատել է, որ չի պահանջելու Ռուսաստանի Դաշնությունից հեռացած քաղաքացիների հարկադիր վերադարձը։

На границе России и Финляндии открылся мобильный призывной пункт
Мобильный призывной пункт заработал на границе с Финляндией в Выборгском районе Ленинградской области с 28 сентября. Его развернули на автомобильном пункте пропуска «Торфяновка».
Теперь тем, кто попадает под критерии частичной мобилизации, на пункте выдают повестки. Остальных призывают записаться на военную службу добровольцами, передает ТАСС. Сообщается, что за выходные около 17 тысяч россиян пересекли границу с Финляндией, это на 80% превышает цифры прошлой недели.
Днем ранее, 27 сентября, такой же мобилизационный пункт призыва появился у пропускного пункта «Верхний Ларс» на российской границе с Грузией. Кроме того, 23 сентября, там была зафиксирована рекордная в этом году очередь из 1,7 тысячи автомобилей. Тогда же рекорды 2022 года были обновлены и в пунктах на границе с Финляндией. Так, в «Торфяновке» и в «Брусничном» было насчитано 989 и 890 машин соответственно.
Россияне, уехавшие из страны в связи с частичной мобилизацией и не нарушившие закон, смогут вернуться, заявил глава комиссии Совета Федерации по защите госсуверенитета Андрей Климов. «Россия — это правовое государство», — подчеркнул он. Министерство обороны также подтвердило, что не станет требовать принудительного возвращения покинувших РФ граждан.