Մոսկվայից Երևան չարթերային չվերթի ամենաէժան տոմսն արժե մոտ 200 հազար ռուբլի. #The_Guardian
Մոսկվայում չարթերային ինքնաթիռների նստատեղերի պահանջարկը կտրուկ աճե է, երբ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է Ռուսաստանում մասնակի զորահավաքի մասին: Նման թռիչքների մեկ նստատեղն այժմ արժե 1,2-ից 1,5 միլիոն ռուբլի:
Ամենից հաճախ նման թռիչքներ են իրականացվում դեպի Հայաստան, Թուրքիա և Ադրբեջան, որոնք ռուսներին թույլ են տալիս մուտք գործել առանց վիզայի, գրում է The Guardian-ը։ Հրատարակության տվյալներով՝ ութ ուղևորի համար ինքնաթիռի վարձակալության արժեքը տատանվում է 5 միլիոնից մինչև 9 միլիոն ռուբլի, ինչը սովորական ուղեվարձից շատ ավելի թանկ է։
«Իրավիճակն այս պահին բացարձակ խելահեղ է։ Սովորաբար մենք ստանում էինք օրական 50 հարցում, իսկ այժմ՝ մոտ 5000», - ասում է «Your Charter» ռեակտիվ ինքնաթիռների արտադրության բրոքերային ընկերության տնօրեն Եվգենի Բիկովը։
Ընկերությունը սկսել է ավելի մեծ օդանավերի ամրագրումը՝ պահանջարկը բավարարելու և գների իջեցման համար: Նա հավելել է, որ Մոսկվայից Երևան չարթերային չվերթի ամենաէժան տոմսն արժե մոտ 200 հազար ռուբլի։
FlightWay-ը, որը թռիչքներ է կազմակերպում մասնավոր ինքնաթիռներով, հայտնել է Հայաստան, Թուրքիա, Ղազախստան և Դուբայ միակողմանի թռիչքների հարցումների աճի մասին. պահանջարկն աճել է 50 անգամ։ Ընկերության ղեկավար Էդուարդ Սիմոնովը նշել է, որ վարձակալության համար մատչելի ինքնաթիռների թիվը զգալիորեն նվազել է այն բանից հետո, երբ ԵՄ-ն և Մեծ Բրիտանիան պատժամիջոցներ են սահմանել Ռուսաստանի դեմ։
«Այժմ պահանջարկը գերազանցում է առաջարկը, և գները 6 ամիս առաջվա համեմատ բարձրանում են», - ավելացրել է Սիմոնովը:
Ռուսաստանից հոսքը զգալիորեն ավելացավ մասնակի մոբիլիզացիայի մասին հայտարարությունից և զինվորական տարիքի տղամարդկանց համար սահմանների հնարավոր փակման մասին հաղորդումներից հետո։ Առևտրային թռիչքների տոմսերի մեծ մասը սպառվել է նախագահի ելույթից անմիջապես հետո, իսկ մեկնողների հոսքի պատճառով Ռուսաստանի սահմանային կետերում մի քանի կիլոմետրանոց խցանումներ են գոյացել։

Спрос на аренду частных самолетах резко вырос после объявления частичной мобилизации
Спрос на места в частных самолетах резко вырос в Москве после того, как президент Владимир Путин объявил в России частичную мобилизацию. Одно место в таких лайнерах сейчас обходится в сумму от 1,2 до 1,5 миллиона рублей.
Чаще всего такие рейсы выполняются в Армению, Турцию и Азербайджан, которые разрешают россиянам въезжать без визы, пишет The Guardian. По информации издания, стоимость аренды самолета на восемь пассажиров колеблется от 5 миллионов до 9 миллионов рублей — это значительно дороже обычного тарифа.
«Ситуация на данный момент абсолютно сумасшедшая. Обычно мы получали по 50 запросов в день, а сейчас около 5000», — сказал директор брокерской компании по производству реактивных самолетов «Ваша хартия» Евгений Быков.
По его словам, фирма начала бронировать судна более крупных размеров, чтобы удовлетворить спрос и снизить цены. Он добавил, что самый дешевый билет на чартерный рейс Москва—Ереван стоит около 200 тысяч рублей.
Компания FlightWay, которая организует полеты на частных самолетах, сообщила о росте запросов на полеты в одну сторону в Армению, Турцию, Казахстан и Дубай — спрос вырос в 50 раз. Глава компании Эдуард Симонов отметил, что число доступных для аренды самолетов значительно сократилось после того, как Евросоюз и Великобритания ввели санкции против России.
«Сейчас спрос превышает предложение, а цены зашкаливают по сравнению с тем, что было полгода назад», — добавил Симонов.
Поток из России существенно вырос после объявления частичной мобилизации и сообщений о возможном закрытии границ для мужчин призывного возраста. Большинство билетов на коммерческие рейсы раскупили сразу после обращения президента, а на российских пограничных пунктах образовались многокилометровые пробки из уезжающих.