«Մոբիլիզացիոն գործընթացը պետք է իրականացնել ոսկերչական ճշգրտությամբ». Տիգրան Աբրահամյան
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը ֆեյսբուքյան էջում գրել է. «Ադրբեջանական վերջին ագրեսիայի օրերին, դրանից հետո առաջնագծի, սահմանային հատվածի մի շարք ուղղություններով եմ եղել։ Մեծ թվով խնդիրների մասին այս փուլում դեռ չեմ խոսի, սակայն կանդրադառնամ դրանից առանցքայինին։
Ագրեսիայի, մարտական գործողությունների կամ պատերազմի պարագայում մոբիլիզացիոն գործընթացը պետք է իրականացնել ոսկերչական ճշգրտությամբ։
Այն ճանապարհով, որով իշխանությունն է գնում ոչ միայն զինված ուժերի ներուժի կտրուկ աճի չի բերելու, այլ վտանգելու է եղածը։
Կրկնում եմ՝ այս փուլում չեմ ցանկանում դետալացնել ասելիքս՝ նոր պատերազմի սպառնալիքը շարունակում է գլխներիս կախված լինել, սակայն իմ համար արդեն միանշանակ է, որ իշխանությունն առաջնագծի ամրապնդման, անհրաժեշտ ռեսուրսի համալրման, սցենարային զարգացումներին պատրաստ լինելուն ուղղված բավարար քայլեր չի ձեռնարկում։
Նույնիսկ այն ուղղություններում, որտեղ ինչ-որ բան արվում է՝ կամ անելիքը բուն նպատակին չի ծառայում կամ այն իր լիարժեք խնդիրը չի լուծում։
Այս իրադրությունը բնականաբար բարդացնում է զորքերի առաջ դրված մարտական խնդրի կատարումը, մեծացնում մեր զինծառայողների առանց այդ էլ խիստ ծանրաբեռնված վիճակը։
Մեր զինծառայողների նվիրվածությանը, խնդիր կատարելու քաջությանը, հայրենիքին անմնացորդ նվիրվելուն երբեք չեմ կասկածել, բայց իշխանության վարքագիծն ստեղծված իրադրությունում վնասում է և՛ զորքերի մարտունակության անհրաժեշտ մակարդակին բերելուն, և՛ տեղերում առավել արդյունավետ գործելուն։
Զորքերի համալրումն իրականցրեք այնպես, ինչպես գրված է համապատասխան փաստաթղթերում, պլաններում, այլ ոչ թե ըստ քաղաքական նպատակահարմարության կամ օրվա տրամադրության»։

Тигран Абрамян: Процесс мобилизации нужно проводить с ювелирной точностью
Депутат от фракции «Честь имею» Тигран Абрамян на своей странице в Facebook пишет: «В дни последней азербайджанской агрессии и после нее я побывал на ряде направлений передовой, приграничной зоны.
О большом количестве проблем на данном этапе пока говорить не стану, однако остановлюсь на ключевых из них.
В условиях агрессии, боевых действий или войны процесс мобилизации нужно проводить с ювелирной точностью. Путь, которым идут власти, не только не приведет к резкому увеличению потенциала ВС, но и поставит под угрозу существующий.
Повторяю, на данном этапе не хочу вдаваться в детали – угроза новой войны продолжает висеть у нас над головой, однако для меня уже однозначно, что власти не предпринимают достаточных шагов для укрепления передовой, пополнения необходимых ресурсов и готовности к тем или иным развитиям сценария.
Даже в тех направлениях, где что-то делается, действие либо не служит поставленной цели, либо не решает в полной мере проблемы.
Такое положение закономерно усложняет выполнение поставленной перед войсками боевой задачи, повышает и без того сильно загруженное положение наших военнослужащих.
Я никогда не сомневался в самоотверженности наших военнослужащих, в мужестве при выполнении задачи, в их безостаточной преданности Родине, но поведение властей в сложившейся ситуации вредит как приведению войск в нужную степень боеспособности, так и более эффективным действиям на местах.
Производите пополнение войск так, как написано в соответствующих документах и планах, а не исходя из политической целесообразности или руководствуясь настроением в тот или иной момент».